НОВА УПУТСТВА Бустер доза, кад и како
Министарство здравља Републике Србије Национални координациони тим за спровођење имунизације против коронавируса Стручни комитет за имунизацију Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” објавили су Стручно методолошко упутство за спровођење ванредне имунизације против коронавируса вакцинама „Фајзер“, „Спутњик“, „Синофарм“ и „Астразенека“.
Овим упутством ближе и јасније одређене су смернице за докторе чији је потпис потребан да би се особа имунизовала, било због година, било због придружених болести, и промењено време давања такозваних бустер доза. Такође, објашњена је и динамика и начин дистрибуције и чувања вакцине, као и систем набавке, односно, процене колико ће се људи вакцинисати којом вакцином у одређеном периоду, како би се обезбедило несметано снабдевање вакцинама, али и спречило њихово пропадање, пошто имају различит рок трајања.
Тако се, према новим правилима, бустер доза вакцине против коронавируса примењује код свих особа код којих је завршена примовакцинација/ прва и друга доза, и то након најмање пет месеци од давања друге дозе, код особа које су prеthodno примиле две дозе “Фајзер”, “Спутњик” и “Астразенека” вакцине. Они који су примили Синофарм, бустер дозу примају после најмање четири месеца од давања друге дозе. Такође, код особа са примарним и секундарним имунодефицијенцијама, које су након најмање 28 дана од друге дозе примиле мРНК вакцину, као додатну, трећу дозу, бустер доза прима се после пет месеци. Оставља се могућност да особа која се вакцинише изабере врсту вакцине која ће бити примењена као бустер доза. Уколико се као бустер доза даје “Спутњик”, даје се прва компонента наведене вакцине.
Привремену контраиндикацију за имунизацију против одређене заразне болести утврђује доктор медицине или лекар специјалиста одговарајуће гране који спроводи имунизацију, односно, под чијим се надзором она спроводи, прегледом пацијента и увидом у њихову здравствену документацију. Постојање привремене контраиндикације уписује се у здравствену документацију и одређује се време и место спровођења одложене имунизације.
У случају оправдане сумње на могућу озбиљну нежељену реакцију услед примене вакцине, имунизација се на предлог специјалисте одговарајуће гране медицине може спровести у болничким условима. Код имунизације вакцинама које се дају под надзором лекара мора бити обезбеђена антишок терапија (ампуле адреналина, кортизонског препарата са брзим деловањем и антихистаминског препарата).
Утврђено је и ко све може, сме и треба да прими вакцину, тако да више не би требало да буде расправа на шалтерима. Према закључку Стручног комитета за имунизацију, особе узраста 16 и 17 година могу да се вакцинишу против коронавируса Фајзер вакцином, док се имунизација деце узраста 12 до 15 година вакцином произвођача Фајзер препоручује првенствено код деце с коморбидитетима (неуролошким, метаболичким, нефролошким, кардиолошким, респираторним, хематолошким, онколошким, реуматолошким и др.), уз prеthodno добијено мишљење педијатра субспецијалисте из одговарајуће области, као и код гојазне деце (вредности индекса телесне масе изнад 95-ог перцентила). Вакцина “Фајзер” може се применити и код остале деце узраста 12 до 15 година, уз добијено мишљење педијатра.
Спутњик вакцина примењује се код одраслих старијих од 18 година. док се ”Синофарм” даје особама старијим од 18 година и, нарочито, медицинском особљу и лицима која су у блиском контакту с вирусом. Примењују се две дозе вакцине у размаку од три недеље. Вакцина “Астразенека” такође се даје особама старијим од 18 година, али је размак између прве и друге дозе 12 недеља, док се друге дозе осталих вакцина дају после 21 дан.
Број вакциналних пунктова и место спровођења имунизације зависи од динамике испоруке и количина. Имунизација лица у установама за колективни смештај (запослених и смештених) спроводи се у тим установама уз координацију с територијално надлежним домом здравља. Поред тога, преко портала е-Управе омогућено је исказивање сагласности грађана за имунизацију одређеном врстом вакцине. На основу доступне количине вакцина и података о исказаној заинтересованости грађана до нивоа општине, добијених од Канцеларија за информационе технологије и е-Управу, ИЈЗ Србије сачињава план расподеле вакцина до нивоа надлежних института и завода за јавно здравље, као и до нивоа установа које спроводе имунизацију. С обзиром на очекивану доступност вакцина, у току је реализација 3. фазе спровођења имунизације у складу са дефинисаним приоритетима. Како су капацитети хладног ланца попуњени вакцинама из програма имунизације по Календару обавезне имунизације, обезбеђени су додатни фрижидери за вакцине за све домове здравља, укључујући и мрежу ИЈЗ/ЗЈЗ, као и опрема за чување вакцине у посебном температурном режиму у складу са упутством произвођача (-70 °Ц, -18 °Ц, 2–8 °Ц), каже се у Упутству.
Ивана Радоичић