Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVA UPUTSTVA Buster doza, kad i kako

04.11.2021. 09:57 09:58
Piše:
Foto: Grad Novi Sad

Ministarstvo zdravlja Republike Srbije Nacionalni koordinacioni tim za sprovođenje imunizacije protiv koronavirusa Stručni komitet za imunizaciju Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” objavili su Stručno metodološko uputstvo za sprovođenje vanredne imunizacije protiv koronavirusa vakcinama „Fajzer“, „Sputnjik“, „Sinofarm“ i „Astrazeneka“.

Ovim uputstvom bliže i jasnije određene su smernice za doktore čiji je potpis potreban da bi se osoba imunizovala, bilo zbog godina, bilo zbog pridruženih bolesti, i promenjeno vreme davanja takozvanih buster doza. Takođe, objašnjena je i dinamika i način distribucije i čuvanja vakcine, kao i sistem nabavke, odnosno, procene koliko će se ljudi vakcinisati kojom vakcinom u određenom periodu, kako bi se obezbedilo nesmetano snabdevanje vakcinama, ali i sprečilo njihovo propadanje, pošto imaju različit rok trajanja.

Tako se, prema novim pravilima, buster doza vakcine protiv koronavirusa primenjuje kod svih osoba kod kojih je završena primovakcinacija/ prva i druga doza, i to nakon najmanje pet meseci od davanja druge doze, kod osoba koje su prethodno primile dve doze “Fajzer”, “Sputnjik” i “Astrazeneka” vakcine. Oni koji su primili Sinofarm, buster dozu primaju posle najmanje četiri meseca od davanja druge doze. Takođe, kod osoba sa primarnim i sekundarnim imunodeficijencijama, koje su nakon najmanje 28 dana od druge doze primile mRNK vakcinu, kao dodatnu, treću dozu, buster doza prima se posle pet meseci. Ostavlja se mogućnost da osoba koja se vakciniše izabere vrstu vakcine koja će biti primenjena kao buster doza. Ukoliko se kao buster doza daje “Sputnjik”, daje se prva komponenta navedene vakcine.


Alergični se vakcinišu pod nadzorom

Privremenu kontraindikaciju za imunizaciju protiv određene zarazne bolesti utvrđuje doktor medicine ili lekar specijalista odgovarajuće grane koji sprovodi imunizaciju, odnosno, pod čijim se nadzorom ona sprovodi, pregledom pacijenta i uvidom u njihovu zdravstvenu dokumentaciju. Postojanje privremene kontraindikacije upisuje se u zdravstvenu dokumentaciju i određuje se vreme i mesto sprovođenja odložene imunizacije.

U slučaju opravdane sumnje na moguću ozbiljnu neželjenu reakciju usled primene vakcine, imunizacija se na predlog specijaliste odgovarajuće grane medicine može sprovesti u bolničkim uslovima. Kod imunizacije vakcinama koje se daju pod nadzorom lekara mora biti obezbeđena antišok terapija (ampule adrenalina, kortizonskog preparata sa brzim delovanjem i antihistaminskog preparata).


Utvrđeno je i ko sve može, sme i treba da primi vakcinu, tako da više ne bi trebalo da bude rasprava na šalterima. Prema zaključku Stručnog komiteta za imunizaciju, osobe uzrasta 16 i 17 godina mogu da se vakcinišu protiv koronavirusa Fajzer vakcinom, dok se imunizacija dece uzrasta 12 do 15 godina vakcinom proizvođača Fajzer preporučuje prvenstveno kod dece s komorbiditetima (neurološkim, metaboličkim, nefrološkim, kardiološkim, respiratornim, hematološkim, onkološkim, reumatološkim i dr.), uz prethodno dobijeno mišljenje pedijatra subspecijaliste iz odgovarajuće oblasti, kao i kod gojazne dece (vrednosti indeksa telesne mase iznad 95-og percentila). Vakcina “Fajzer” može se primeniti i kod ostale dece uzrasta 12 do 15 godina, uz dobijeno mišljenje pedijatra.

Sputnjik vakcina primenjuje se kod odraslih starijih od 18 godina. dok se ”Sinofarm” daje osobama starijim od 18 godina i, naročito, medicinskom osoblju i licima koja su u bliskom kontaktu s virusom. Primenjuju se dve doze vakcine u razmaku od tri nedelje. Vakcina “Astrazeneka” takođe se daje osobama starijim od 18 godina, ali je razmak između prve i druge doze 12 nedelja, dok se druge doze ostalih vakcina daju posle 21 dan.

Broj vakcinalnih punktova i mesto sprovođenja imunizacije zavisi od dinamike isporuke i količina. Imunizacija lica u ustanovama za kolektivni smeštaj (zaposlenih i smeštenih) sprovodi se u tim ustanovama uz koordinaciju s teritorijalno nadležnim domom zdravlja. Pored toga, preko portala e-Uprave omogućeno je iskazivanje saglasnosti građana za imunizaciju određenom vrstom vakcine. Na osnovu dostupne količine vakcina i podataka o iskazanoj zainteresovanosti građana do nivoa opštine, dobijenih od Kancelarija za informacione tehnologije i e-Upravu, IJZ Srbije sačinjava plan raspodele vakcina do nivoa nadležnih instituta i zavoda za javno zdravlje, kao i do nivoa ustanova koje sprovode imunizaciju. S obzirom na očekivanu dostupnost vakcina, u toku je realizacija 3. faze sprovođenja imunizacije u skladu sa definisanim prioritetima. Kako su kapaciteti hladnog lanca popunjeni vakcinama iz programa imunizacije po Kalendaru obavezne imunizacije, obezbeđeni su dodatni frižideri za vakcine za sve domove zdravlja, uključujući i mrežu IJZ/ZJZ, kao i oprema za čuvanje vakcine u posebnom temperaturnom režimu u skladu sa uputstvom proizvođača (-70 °C, -18 °C, 2–8 °C), kaže se u Uputstvu.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar