Наши странци: Каирски египтолог и панонски зет Мохамед Хатем
Оно што човек замисли често је мање од оног што се види у мом Египту, великој пустињи, десет пута већој од Србије, на милион квадратних километара.
Са више земаља дели Црвено море, најтоплије и најплавље чисто парче Индијског океана. Ипак, земљи живот даје Нил, са 6.500 километара најдужа река света. Србија се боји поплава, а ми од памтивека поплаве Нила славимо као победу живота над смрћу. Тек шест одсто Египта око Нила није пустиња, па на његовим обалама и у делти, по градовима и предграђима Каира, Картума, Асуана и Луксора, живе готово сви Египћани.
Египат је чувен по пирамидама, једино опсталим од седам древних светских чуда. Прављене су од преко два милиона громада тешких по 2,5 тоне, на волшебан начин ту довучених, дигнуте су до 140 метара висине, што одговара солитеру од преко 40 спратова. Зато неки тврде да су их пре пет миленијума створили богови-ванземаљци, а ја хоћу да верујем да је чаролија дело моји предака. Има пирамида широм света, па и у Босни и Србији, али најпознатија и највећа је наша Кеопсова. Пред најбоље очуваном Кефреновом је мени омиљена сфинга, огромно камено биће са главом жене, телом лава и птичјим крилима. По предању, раскомадала би сваког ко не зна да одговори на питање ко у јутро свог живота иде на четири, у подне две, а у вече живота на три ноге. Одговор је човек јер живот почиње пузећи, а завршава уз помоћ штапа као треће ноге - на одличном српском прича египтолог, професор арапског и туристички водич свом раду посвећен Мохамед Хатем (37), панонски, тачније славонски зет. На питање колико је у Египту Мухамеда, вели: Од сто милиона седам, колико Србија има становника.
Мухамед, од миља Мидо, рођен у Каиру, у средњој школи заволео је историју и чим је завршио на факултету египтологију, почео је да ради у туризму.
- Приметивши да је са Балкана највише људи из Србије, а мало Египћана зна српски, решим да га научим. Контактирао сам Институт „Коларац“, добио позивно писмо и фебруара 2008. први пут се отиснуо ван Египта, до хладног Београда. Иако сам од гостију у Египту научио неколико речи и фраза, у школи је било врло тешко. Схватио сам да је мало четири месеца, па остао још толико. Искрено, нисам довољно научио, крајем октобра вратио сам се кући, али остао помоћни водич. Уз туристе, отворио сам уши и ум и осетио да све сигурније говорим. Временом су агенције чуле за мене, позивале ме, па сам стално имао посла. Враћам се Србији као туристи Египту, обишао сам Карловачку гимназију, дивио лепоти цркава под снегом, нарочито манастирима Срема, а на Петроварадину се сликао испод чувеног сата.
Осмелио сам се и да водим туристе по Египту. У Хургаду је 2012. дошла Осијечанка, сад моја супруга Миа Маурус - прича Мидо, отац шестогодишњег јединца. - Дао сам му име Нур, што на арапском значи светло. Кад сам 2018. утемељио своју агенцију, назвао сам је „Нур тревел“. Више пута недељно из Хургаде водим туристе до Каира и Луксора, крећемо после поноћи и враћамо пред поноћ. Напорно је, али уживам да покажем споменике наше историје, храмове и музеје, по лепоти непревазиђене у свету. На сафари излетима крстаримо динама пустиње, где нас у бедуинском селу чека ручак и савет да за здравље плућа и пробавне сметње ујутру ваља грло и нос испрати водом и попити који гутљај морске, топле вода јер односи болове из мишића и костију.
Туристи радо иду на Рајско острво са ситним белим песком, где се чини да је морем прошао волшебни баштован, из чије корпе су испадали прекрасни разнобојни жбунови корала, дуго сматрани морским дрвећем, а они су животиње, везане за дно. За деценију израсту два центиметра. Колико тек треба да постану километрима дуге подводне шуме, некад на више нивоа. Они су и оаза око 2.500 врста рибица, риба и рибетина.
- Не мора се бити нарочит пливач или ронилац да се крај обале, у кристално чистој води, види морско краљевство и његови становници - прича Мухамед. - Око њих су лепотице седефасте, зеленкасте, ружичасте, плаво модре, таман за кућне акваријуме. Неке по шарама рођаке зебри. Слична им је naranyasto бела риба кловн, јунакиња Дизнијевог филма „Потрага за Немом“. Шепури се и Пикасо, Хирург и Царски анђео. Листолике жуте увек парадирају у пару, а десетину метара даље огромне, налик оним из Хемингвејевог „Старца и море“. Као лепота, заслуга Дарвина или створитеља, корали су национално благо. Госте упозоравам да је покушај изношења и најмањег комадића кривично дело. Драго ми је кад ме питају где сам научио језик и кажу да га боље знам од многих Срба - поносан је Мидо.
Он на свом јутјуб каналу поставља кратке филмове, где поздравља „све са Балкана“ и да не„ не оклевају да дођу“. Туристичка сезона у Египту траје од маја до краја октобра, температуре су идеалне за купање, а киша их никад не квари. У ваздуху нема влаге, па ни знојења.
Јелена Стаменковић