overcast clouds
18°C
05.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Украјински КЦ Кобзар две деценије чува културу и традицију

29.10.2021. 11:19 11:20
Пише:
Фото: UKC „Kobzar“

НОВИ САД: Украјински културни центар „Кобзар“ ове године обележава значајан јубилеј - две деценије рада и постојања.

Као Културно-уметничко друштво “Кобзар”, основан је 2001. године, а након девет година, проширењем делатности, добија данашњи назив. Поред неговања културе и традиције - песама, игара, обичаја и различитих сродних активности, у програм је укључен рад са децом, односно учење матерњег језика са елементима националне културе, које обухвата различите радионице, предавања и изложбе.

- У децембру пунимо тачно 20 година откако је група украјинских ентузијаста, уз помоћ неколицине српских интелектуалаца, искористила прилику да организује културно-уметничко друштво које ће на територији општине Нови Сад представљати свој народ – објаснио је председник Украјинског културног центра „Кобзар“ Мирослав Калењук. – Ако околности дозволе, наш мали јубилеј планирамо 11. децембра да обележимо свечаном академијом, у оквиру које ћемо приредити концерт, на којем ће, заједно с нама, наступити неколицина драгих сарадника и пријатељских институција.

“Кобзар” од 2001. године организује музичку, певачку и фолклорну секцију, а нешто касније заживела је драмска. У почетку нису имали свој простор, па су програме припремали у просторијама других културно-уметничких друштава, пре свега КУД-а “Светозар Марковић”. Касније су сарађивали и са СКУД-ом “Железничар” и њиховим фолклорним ансамблом “Вила”. Простор по симболичној цени у Јеврејској 33 уступио им је Град, због чега су веома захвални. Ту се одржавају пробе секција, пројекције филмова, књижевне вечери, дочекују се гости...

- За нас је 2004. година на неки начин била преломна јер је тада организован путујући Украјински фестивал „Калина“, који се сваке године одржава у једној од пет средина у којима живе Украјинци - сећа се Калењук. - Тада смо уложили огроман труд да покажемо све што можемо и био нам је велики изазов. Пете године одржавања, фестивал је дошао у Нови Сад и то је био, да тако кажем, наш нови почетак, много квалитетнији. Долази нам више деце и фолклорна секција постаје активнија, преко пројеката добијамо услове да платимо кореографе, купујемо прву опрему... Фестивал “Калина” је за нас својеврсни светац украјинске културе, на којем се сваке године окупља велики број свих нација, љубитеља културно-уметничких садржаја. Много смо урадили и остварили за тих 17 година.

До данас су учествовали на бројним манифестацијама у граду, земљи, региону и више пута путовали су у Украјину. У оквиру Великог кола за Гиниса 2015. године били су спонзори и учесници, неколико пута организовали су презентацију етно-кухиње, учествовали на фестивалу туризма на Новосадском сајму, фестивалу „Фуд Планет“ на Тргу слободе, “Данима Украјине”, Фестивалу меда и другим.

- На нашу радост, украјинска култура је веома атрактивна – наводи Мирослав Калењук. – Приступају нам и припадници већинског српског народа, као и других националних заједница, тако да имамо шаролик састав. Изузетно смо отворено друштво, у старту смо напаравили договор да за овим столом свако може да говори својим матерњим језиком, једино се делатности одвијају на украјинском. Имамо стручни кадар, ангажујемо кореографе Српског народног позоришта, наше бивше играче. Диригенткиња која ради у гимназији, Српкиња, код нас је 12 година, међу певачима имамо госпођу која је Бугарка, чак смо у једном тренутку имали и Јапанку, која је играла у СНП-у. Свако доведе неког пријатеља и сви су добродошли.

Број чланова секција Украјинског културног центра “Кобзар” варира, а млади који одлазе на студије, у просеку, ту проведу по седам година. Генерално, активни су чланови различитих генерација, струка и интересовања, успешни и у другим областима. “Кобзар” их окупља као једну велику породицу.

- Недавно смо констатовали да је наш хармоникаш дошао кад је имао 11 година, а данас је, са 18, шеф оркестра. На пробама певања и фолклора је корепетитор, али наредне године ће вероватно уписати Академију и посветити се томе. Међу члановима секција имамо и успешне спортисте. Девојка која игра код нас у фолклору освојила је пет медаља у вишебоју, а један наш млади члан освојио је треће место на бициклистичком кросу на Златибору. Прошле године је просечна оцена школског успеха наших младих играча била 4,70. Поносни смо на успех наше деце и све то позитивно утиче на институцију јер они су и овде изузетно одговорни и посвећени. Значајно је да младима приближавамо њихово порекло, а украјинску културу и традицију отргнемо од заборава. Поред тога, гајимо интересовање за културну баштину и традицију других народа, не живимо једни поред других, него једни са другима - поручује Мирослав Калењук.

Б. Павковић

Пројекат “Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовала је „Дунав продукција“ ДОО, уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

Пише:
Пошаљите коментар