Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ukrajinski KC Kobzar dve decenije čuva kulturu i tradiciju

29.10.2021. 11:19 11:20
Piše:
Foto: UKC „Kobzar“

NOVI SAD: Ukrajinski kulturni centar „Kobzar“ ove godine obeležava značajan jubilej - dve decenije rada i postojanja.

Kao Kulturno-umetničko društvo “Kobzar”, osnovan je 2001. godine, a nakon devet godina, proširenjem delatnosti, dobija današnji naziv. Pored negovanja kulture i tradicije - pesama, igara, običaja i različitih srodnih aktivnosti, u program je uključen rad sa decom, odnosno učenje maternjeg jezika sa elementima nacionalne kulture, koje obuhvata različite radionice, predavanja i izložbe.

- U decembru punimo tačno 20 godina otkako je grupa ukrajinskih entuzijasta, uz pomoć nekolicine srpskih intelektualaca, iskoristila priliku da organizuje kulturno-umetničko društvo koje će na teritoriji opštine Novi Sad predstavljati svoj narod – objasnio je predsednik Ukrajinskog kulturnog centra „Kobzar“ Miroslav Kalenjuk. – Ako okolnosti dozvole, naš mali jubilej planiramo 11. decembra da obeležimo svečanom akademijom, u okviru koje ćemo prirediti koncert, na kojem će, zajedno s nama, nastupiti nekolicina dragih saradnika i prijateljskih institucija.

“Kobzar” od 2001. godine organizuje muzičku, pevačku i folklornu sekciju, a nešto kasnije zaživela je dramska. U početku nisu imali svoj prostor, pa su programe pripremali u prostorijama drugih kulturno-umetničkih društava, pre svega KUD-a “Svetozar Marković”. Kasnije su sarađivali i sa SKUD-om “Železničar” i njihovim folklornim ansamblom “Vila”. Prostor po simboličnoj ceni u Jevrejskoj 33 ustupio im je Grad, zbog čega su veoma zahvalni. Tu se održavaju probe sekcija, projekcije filmova, književne večeri, dočekuju se gosti...

- Za nas je 2004. godina na neki način bila prelomna jer je tada organizovan putujući Ukrajinski festival „Kalina“, koji se svake godine održava u jednoj od pet sredina u kojima žive Ukrajinci - seća se Kalenjuk. - Tada smo uložili ogroman trud da pokažemo sve što možemo i bio nam je veliki izazov. Pete godine održavanja, festival je došao u Novi Sad i to je bio, da tako kažem, naš novi početak, mnogo kvalitetniji. Dolazi nam više dece i folklorna sekcija postaje aktivnija, preko projekata dobijamo uslove da platimo koreografe, kupujemo prvu opremu... Festival “Kalina” je za nas svojevrsni svetac ukrajinske kulture, na kojem se svake godine okuplja veliki broj svih nacija, ljubitelja kulturno-umetničkih sadržaja. Mnogo smo uradili i ostvarili za tih 17 godina.

Do danas su učestvovali na brojnim manifestacijama u gradu, zemlji, regionu i više puta putovali su u Ukrajinu. U okviru Velikog kola za Ginisa 2015. godine bili su sponzori i učesnici, nekoliko puta organizovali su prezentaciju etno-kuhinje, učestvovali na festivalu turizma na Novosadskom sajmu, festivalu „Fud Planet“ na Trgu slobode, “Danima Ukrajine”, Festivalu meda i drugim.

- Na našu radost, ukrajinska kultura je veoma atraktivna – navodi Miroslav Kalenjuk. – Pristupaju nam i pripadnici većinskog srpskog naroda, kao i drugih nacionalnih zajednica, tako da imamo šarolik sastav. Izuzetno smo otvoreno društvo, u startu smo naparavili dogovor da za ovim stolom svako može da govori svojim maternjim jezikom, jedino se delatnosti odvijaju na ukrajinskom. Imamo stručni kadar, angažujemo koreografe Srpskog narodnog pozorišta, naše bivše igrače. Dirigentkinja koja radi u gimnaziji, Srpkinja, kod nas je 12 godina, među pevačima imamo gospođu koja je Bugarka, čak smo u jednom trenutku imali i Japanku, koja je igrala u SNP-u. Svako dovede nekog prijatelja i svi su dobrodošli.

Broj članova sekcija Ukrajinskog kulturnog centra “Kobzar” varira, a mladi koji odlaze na studije, u proseku, tu provedu po sedam godina. Generalno, aktivni su članovi različitih generacija, struka i interesovanja, uspešni i u drugim oblastima. “Kobzar” ih okuplja kao jednu veliku porodicu.

- Nedavno smo konstatovali da je naš harmonikaš došao kad je imao 11 godina, a danas je, sa 18, šef orkestra. Na probama pevanja i folklora je korepetitor, ali naredne godine će verovatno upisati Akademiju i posvetiti se tome. Među članovima sekcija imamo i uspešne sportiste. Devojka koja igra kod nas u folkloru osvojila je pet medalja u višeboju, a jedan naš mladi član osvojio je treće mesto na biciklističkom krosu na Zlatiboru. Prošle godine je prosečna ocena školskog uspeha naših mladih igrača bila 4,70. Ponosni smo na uspeh naše dece i sve to pozitivno utiče na instituciju jer oni su i ovde izuzetno odgovorni i posvećeni. Značajno je da mladima približavamo njihovo poreklo, a ukrajinsku kulturu i tradiciju otrgnemo od zaborava. Pored toga, gajimo interesovanje za kulturnu baštinu i tradiciju drugih naroda, ne živimo jedni pored drugih, nego jedni sa drugima - poručuje Miroslav Kalenjuk.

B. Pavković

Projekat “Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovala je „Dunav produkcija“ DOO, uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar