Италија: Од данас обавезне ковид пропуснице на радним местима
РИМ: Зелена пропусница је од данас обавезна на свим радним местима у Италији, казна ако је запослени нема иде и до 1.500 евра, а страхује се да би то највише могло да има последица на раднике у транспорту и у лукама, где су стопе вакцинације против ковида релативно ниске.
Док је 46 милиона Италијана старијих од 12 година, што је више од 85 одсто, примило најмање једну вакцину, процењује се да је око 2,5 милиона италијанских радника још невакцинисано, преноси BBC.
Зелена пропусница до сада је била обавезна у затвореним јавним просторима, као и у школама и за путовања, а од данас то важи и за све запослене у приватном и јавном сектору, као и за оне који раде од куће.
У случају да неко од запослених не долази на посао, јер је нема, то ће се сматрати неоправданим одсуством, и тај запослени ће остати без плате, иако није предвиђена дисциплинска мера и особа не може бити отпуштена.
Предвиђене су и казне од 500 до 1.500 евра, уколико запослени дођу на посао без тог документа.
Очекује се велики притисак на апотеке и остала места на којима је могуће тестирање за добијање зелене пропуснице, које су већ кренули са обезбеђивањем потребних залиха тестова.
Да би добили зелену пропусницу Италијани морају да буду вакцинисани бар једном дозом вакцине или да су преболели ковид у последњих шест месеци,а још један од услова је и да су тестирани негативно на сваких 48 сати.
Одлука о обавезној зеленој пропусници је генерално гледано популарна, пошто две трећине Италијана сматра да је она потребна, према овонедељном истраживању Ипсоса.
Међутим, она има и противнике, па су тако, након нереда у Риму и Милану прошле суботе, у којој су се сукобили противници увођења ковид пропусница са припадницима полиције и када је ухапшено 12 особа, а око 30 повређено, за данас најављене нове демонстрације.
У луци Трст на северу Јадрана, где је само 40 одсто од 950 радника вакцинисано, прети штрајк и прекид у снабдевању, то су најавиле и камионџије, а постоје упозорења о сметњама и у јавном превозу у индустријском центру Милану.
Радници пристаништа у Трсту понудили су да откажу штрајк ако власти одложе обавезну примену пропуснице до краја октобра, али је влада то одбила.