Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кисић: Готово без дотација за пензије за Фонд ПИО

01.10.2021. 13:36 13:38
Пише:
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

БЕОГРАД: Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да у последњих пар месеци практично нису биле потребне дотације за исплату пензија од када је основан Фонд ПИО.

Кисић Тепавчевић је у Скупштини Србије, уочи конференције посвећене Међународном дану старих, рекла да је захваљујући одговорној политици Владе Србије дошло до раста економске и привредне активности што је, каже, довело до тога да расту доприносу.



“То је условило да имамо смањење дефицит када су у питању исплате пензија и у последњих пар месеци практично први пут од оснивања ПИО фонда нису биле потребне дотације за исплате када су у питању пензионери који су припадали категорији запослених”, рекла је министарка.



Према њеним речима, остварени су и услови за повећање пензија и сада постоји стабилан и одржив раст за два до три одсто.



“У prеthodnom периоду је посебна пажња била на категоријама пензионера који имају најниже пензије”, навела је Кисић Тепавчевић и подсетила на једнократне помоћи међу којима је и она од 22.септембра.



Она је навела да се у првој половини следеће године планира и исплата од 20.000 динара, што је, каже, највећа исплата једнократне помоћи икада.



“Влада Србије је основала и одговарајуће комисије за међугенерацијску сарадњу и солидарност која се бави питањима старих и старења”, рекла је Кисић Тепавчевић.



У време пандемије, најстарији сугађани су показали да су најодговорнији, рекла је министарка, наводећи да је старија популација један од приоритета министарства којим руководи.



Заменик директора ПИО фонда Реља Огњеновић рекао је да тај фонд одваја 0,1 одсто од планираних прихода за текућу годину за друштвени стандард пензионера.



“То је ове године било преко 557 милиона динара, а захваљујући стабилној политици председника Александра Вучића следеће године очекујемо да то буде увећано за 10 одсто”, рекао је Огњеновић.



Каже да је протеклих 10 година за 110.000 пензионера омогућен десетодневни одлазак у бање, а да је упркос ковиду ове и прошле године омогућен одлазак за више од 30.000 пензионера са најнижим примањима.



“Оно што је важно је да су нам приходи од доприноса све бољи и то нам даје за право да разговарамо о повећању пензија, о новим давањима, као што је ово у фебруару од 20.000 динара”, рекао је Огњеновић.

80 одсто пацијаната на интензивној су невакцинисани

Кисић Тепавчевић је изјавила да 80 одсто пацијената оболелих од короне на интензивној нези чине невакцинисани.



“То је јасна порука. Дешава се и да особе које су вакцинисане оболе, међутим, по правилу ради се о блажим формама болести, тако да досадашње искуство показује да вакцина спашава животе”, рекла је Кисић Тепавчевић одговарајући на питања новинара у Скупштини Србије.



Она је рекла да чланови Кризног штаба свакодневно комуницирају и разматрају све могуће опције.



Додала је да жели да поручи да треба сви да се понашамо као најстарији, који су се у највећем проценту вакцинисали и тако заштитили, не само себе него и своју околину.



Кисић је уочи конференције поводом Међународног дана старих навела и да би све друге мере значиле само одлагање изложености вирусу и пасивно повлачење пред њим.



“Једина мера као контранапад којим фомирамо штит и брану од ширења вируса јесте вакцинација. Никакво друго стручно тело не може да каже ништа више осим тога. Имамо доступне вакцине и још један апел свима, молим вас, вакцинишите се”, поручила је министарка.



Што се тиче различитих критеријума и сагледавања учесталости оболевања у различтим земљама може се прочитати, каже Кисић Тепавчевић, да је тај број само оријентациони због лимитираног тестирања у многим земљама.



“У нашој земљи се све сумње и даље тестирају јер сматрамо да је то исправан приступ. Када би се на тај начин гледало видело би се да нисмо у водећим земаљама када је у питању учесталост оболевања”, рекла је Кисић Тепавчевић.

Пише:
Пошаљите коментар