Kisić: Gotovo bez dotacija za penzije za Fond PIO
BEOGRAD: Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da u poslednjih par meseci praktično nisu bile potrebne dotacije za isplatu penzija od kada je osnovan Fond PIO.
Kisić Tepavčević je u Skupštini Srbije, uoči konferencije posvećene Međunarodnom danu starih, rekla da je zahvaljujući odgovornoj politici Vlade Srbije došlo do rasta ekonomske i privredne aktivnosti što je, kaže, dovelo do toga da rastu doprinosu.
“To je uslovilo da imamo smanjenje deficit kada su u pitanju isplate penzija i u poslednjih par meseci praktično prvi put od osnivanja PIO fonda nisu bile potrebne dotacije za isplate kada su u pitanju penzioneri koji su pripadali kategoriji zaposlenih”, rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, ostvareni su i uslovi za povećanje penzija i sada postoji stabilan i održiv rast za dva do tri odsto.
“U prethodnom periodu je posebna pažnja bila na kategorijama penzionera koji imaju najniže penzije”, navela je Kisić Tepavčević i podsetila na jednokratne pomoći među kojima je i ona od 22.septembra.
Ona je navela da se u prvoj polovini sledeće godine planira i isplata od 20.000 dinara, što je, kaže, najveća isplata jednokratne pomoći ikada.
“Vlada Srbije je osnovala i odgovarajuće komisije za međugeneracijsku saradnju i solidarnost koja se bavi pitanjima starih i starenja”, rekla je Kisić Tepavčević.
U vreme pandemije, najstariji sugađani su pokazali da su najodgovorniji, rekla je ministarka, navodeći da je starija populacija jedan od prioriteta ministarstva kojim rukovodi.
Zamenik direktora PIO fonda Relja Ognjenović rekao je da taj fond odvaja 0,1 odsto od planiranih prihoda za tekuću godinu za društveni standard penzionera.
“To je ove godine bilo preko 557 miliona dinara, a zahvaljujući stabilnoj politici predsednika Aleksandra Vučića sledeće godine očekujemo da to bude uvećano za 10 odsto”, rekao je Ognjenović.
Kaže da je proteklih 10 godina za 110.000 penzionera omogućen desetodnevni odlazak u banje, a da je uprkos kovidu ove i prošle godine omogućen odlazak za više od 30.000 penzionera sa najnižim primanjima.
“Ono što je važno je da su nam prihodi od doprinosa sve bolji i to nam daje za pravo da razgovaramo o povećanju penzija, o novim davanjima, kao što je ovo u februaru od 20.000 dinara”, rekao je Ognjenović.
80 odsto pacijanata na intenzivnoj su nevakcinisani
Kisić Tepavčević je izjavila da 80 odsto pacijenata obolelih od korone na intenzivnoj nezi čine nevakcinisani.
“To je jasna poruka. Dešava se i da osobe koje su vakcinisane obole, međutim, po pravilu radi se o blažim formama bolesti, tako da dosadašnje iskustvo pokazuje da vakcina spašava živote”, rekla je Kisić Tepavčević odgovarajući na pitanja novinara u Skupštini Srbije.
Ona je rekla da članovi Kriznog štaba svakodnevno komuniciraju i razmatraju sve moguće opcije.
Dodala je da želi da poruči da treba svi da se ponašamo kao najstariji, koji su se u najvećem procentu vakcinisali i tako zaštitili, ne samo sebe nego i svoju okolinu.
Kisić je uoči konferencije povodom Međunarodnog dana starih navela i da bi sve druge mere značile samo odlaganje izloženosti virusu i pasivno povlačenje pred njim.
“Jedina mera kao kontranapad kojim fomiramo štit i branu od širenja virusa jeste vakcinacija. Nikakvo drugo stručno telo ne može da kaže ništa više osim toga. Imamo dostupne vakcine i još jedan apel svima, molim vas, vakcinišite se”, poručila je ministarka.
Što se tiče različitih kriterijuma i sagledavanja učestalosti obolevanja u različtim zemljama može se pročitati, kaže Kisić Tepavčević, da je taj broj samo orijentacioni zbog limitiranog testiranja u mnogim zemljama.
“U našoj zemlji se sve sumnje i dalje testiraju jer smatramo da je to ispravan pristup. Kada bi se na taj način gledalo videlo bi se da nismo u vodećim zemaljama kada je u pitanju učestalost obolevanja”, rekla je Kisić Tepavčević.