Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Онлајн куповина и плаћање: Неопрезни лако буду преварени и покрадени

07.08.2021. 16:28 16:30
Пише:
Фото: pixabay.com

НОВИ САД: Плаћање и куповина онлајн у Србији је прошле године, током пандемије коронавируса значајно порасла, и у неким сегнемтима и више од 100 посто.

Све је више оних који све више плаћају онлајн, а та врста услуге присутна је за готово све - од трговине до путовања. Овакав начин плаћања доноси низ предности, али свакако и низ опасности, које се могу отклонити уколико се добро води рачуна о томе од кога, где и како се купује, односно плаћа - и на тај начин избећи преваре приликом плаћања на интернету, указују на платформи ErsteZnali.rs - програма који више од две године спроводи Ерсте Банка.

Сезона је годишњих одмора, а без обзира на то да ли се путује на домаће дестинације или ван граница наше земље, један од начина да се организација путовања олакша је да се ставке за које постоји та опција резервишу и плате онлајн - од куће.  За то су на располагању бројни сајтови и апликације за претрагу, резервацију и плаћање превоза и смештаја, а у само неколико кликова могу се добијити све важне информације. Према подацима агенција које се баве истраживањем тржишта и навика потрошача, број резервација које се обављају на тај начин расте из године у годину. Ове године достигао је 66 посто док се у 2025. години очекује да ће  проценат порасти на 72 посто. Извесно је, дакле, да ће се све више људи плаћати онлајн, али је неопходан и опрез јер је међу бројним сајтовима за организовање путовања, резервисање смештаја и куповину карата могуће је налетети и на оне које се служе преваром, односно не пружају услугу коју рекламирају већ им је циљ да украду податке или новац, а ове врсте превара постају све софистицираније.


Обратити пажњу на валуту којом се плаћа

Уколико се онлајн плаћање обавља у девизама на сајту или апликацији треба одабрати цене у валути у којој је и новац на девизном рачуну. Ако то није случај, конверзија валута често се одвија по неповољном курсу.

Треба проверити и да ли сајтови и апликације наплаћују провизију за плаћање одређеном картицом. Провизије се, такође, могу односити и на наплату услуге посредовања коју поједини сервиси обрачунавају, па зато није на одмет проверити цене транспорта или смештаја и директно на сајту компаније која пружа те услуге.


Како би се такве ситуације избегле постоје неке мере предострожности. Пре свега, потребно је обратити пажњу на изглед сајта који се користи за организовање путовања. Никада не треба куповати преко сајтова који на било који начин изгледају сумњиво – на пример, уколико је лого или назив сајта нешто другачији од уобичајеног Такође, саветује се и да се избегава коришћење сајтова на који се долази преко линка или претраге јер то може бити лажна страница - а циљ је крађа података. Безбедније је  укуцати званичну интернет страницу и директно преко ње обавити куповину. Додатна мера предострожности за све сајтове с којима купац нема prеthodno искуство је да се провере - преко опције Google Ревиењс или сајта Труст Пилот. Потребно је и да се провери да ли адреса веб-странице на којој би требало да се плати почиње са „https”. Важно је и да се обрати пажња на симбол катанца поред веб адресе - уколико је означен црвеном бојом или ако претраживач избаци упозорење да сертификат није валидан, никако не треба уносити податке о платној картици. Опрез је, такође, препоручљив и када се инсталирају апликације - у Google Play продавници апликација у кратком периоду откривено је више од 400 малициозних (злонамерних) апликација. 

У највећем броју случајева за плаћање на ПОС терминалима, као и на интернету, истовремено се могу користити дебитне и кредитне картице. При томе, новац је безбедан на рачуну јер пре сваког онлине плаћања, путем СМС поруке, стиже једнократна лозинка. Сајтови на којима су ознаке "Мастерцард сецуре Цоде" или "Верифиед by Виса" су у оквиру 3Д-Сецуре сервиса, а потврда плаћања се одвија кроз неколико корака. Када се изабере роба или услуга на интернет сајту и одабере опција плаћања картицом, прво ће се отворити поље за унос података с платне картице. Након уноса потребних подаатка отвара се ново поље за унос додатне једнократне лозинке која ће бити послата СМС поруком на мобилни телефон, а након уноса једнократне лозинке потврђује се идентитет и завршава плаћање.

Д. Млађеновић

Пише:
Пошаљите коментар
Онлајн куповине широм света лане порасле за 900 милијарди долара

Онлајн куповине широм света лане порасле за 900 милијарди долара

07.04.2021. 11:08 11:17