Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Onlajn kupovina i plaćanje: Neoprezni lako budu prevareni i pokradeni

07.08.2021. 16:28 16:30
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Plaćanje i kupovina onlajn u Srbiji je prošle godine, tokom pandemije koronavirusa značajno porasla, i u nekim segnemtima i više od 100 posto.

Sve je više onih koji sve više plaćaju onlajn, a ta vrsta usluge prisutna je za gotovo sve - od trgovine do putovanja. Ovakav način plaćanja donosi niz prednosti, ali svakako i niz opasnosti, koje se mogu otkloniti ukoliko se dobro vodi računa o tome od koga, gde i kako se kupuje, odnosno plaća - i na taj način izbeći prevare prilikom plaćanja na internetu, ukazuju na platformi ErsteZnali.rs - programa koji više od dve godine sprovodi Erste Banka.

Sezona je godišnjih odmora, a bez obzira na to da li se putuje na domaće destinacije ili van granica naše zemlje, jedan od načina da se organizacija putovanja olakša je da se stavke za koje postoji ta opcija rezervišu i plate onlajn - od kuće.  Za to su na raspolaganju brojni sajtovi i aplikacije za pretragu, rezervaciju i plaćanje prevoza i smeštaja, a u samo nekoliko klikova mogu se dobijiti sve važne informacije. Prema podacima agencija koje se bave istraživanjem tržišta i navika potrošača, broj rezervacija koje se obavljaju na taj način raste iz godine u godinu. Ove godine dostigao je 66 posto dok se u 2025. godini očekuje da će  procenat porasti na 72 posto. Izvesno je, dakle, da će se sve više ljudi plaćati onlajn, ali je neophodan i oprez jer je među brojnim sajtovima za organizovanje putovanja, rezervisanje smeštaja i kupovinu karata moguće je naleteti i na one koje se služe prevarom, odnosno ne pružaju uslugu koju reklamiraju već im je cilj da ukradu podatke ili novac, a ove vrste prevara postaju sve sofisticiranije.


Obratiti pažnju na valutu kojom se plaća

Ukoliko se onlajn plaćanje obavlja u devizama na sajtu ili aplikaciji treba odabrati cene u valuti u kojoj je i novac na deviznom računu. Ako to nije slučaj, konverzija valuta često se odvija po nepovoljnom kursu.

Treba proveriti i da li sajtovi i aplikacije naplaćuju proviziju za plaćanje određenom karticom. Provizije se, takođe, mogu odnositi i na naplatu usluge posredovanja koju pojedini servisi obračunavaju, pa zato nije na odmet proveriti cene transporta ili smeštaja i direktno na sajtu kompanije koja pruža te usluge.


Kako bi se takve situacije izbegle postoje neke mere predostrožnosti. Pre svega, potrebno je obratiti pažnju na izgled sajta koji se koristi za organizovanje putovanja. Nikada ne treba kupovati preko sajtova koji na bilo koji način izgledaju sumnjivo – na primer, ukoliko je logo ili naziv sajta nešto drugačiji od uobičajenog Takođe, savetuje se i da se izbegava korišćenje sajtova na koji se dolazi preko linka ili pretrage jer to može biti lažna stranica - a cilj je krađa podataka. Bezbednije je  ukucati zvaničnu internet stranicu i direktno preko nje obaviti kupovinu. Dodatna mera predostrožnosti za sve sajtove s kojima kupac nema prethodno iskustvo je da se provere - preko opcije Google Revienjs ili sajta Trust Pilot. Potrebno je i da se proveri da li adresa veb-stranice na kojoj bi trebalo da se plati počinje sa „https”. Važno je i da se obrati pažnja na simbol katanca pored veb adrese - ukoliko je označen crvenom bojom ili ako pretraživač izbaci upozorenje da sertifikat nije validan, nikako ne treba unositi podatke o platnoj kartici. Oprez je, takođe, preporučljiv i kada se instaliraju aplikacije - u Google Play prodavnici aplikacija u kratkom periodu otkriveno je više od 400 malicioznih (zlonamernih) aplikacija. 

U najvećem broju slučajeva za plaćanje na POS terminalima, kao i na internetu, istovremeno se mogu koristiti debitne i kreditne kartice. Pri tome, novac je bezbedan na računu jer pre svakog online plaćanja, putem SMS poruke, stiže jednokratna lozinka. Sajtovi na kojima su oznake "Mastercard secure Code" ili "Verified by Visa" su u okviru 3D-Secure servisa, a potvrda plaćanja se odvija kroz nekoliko koraka. Kada se izabere roba ili usluga na internet sajtu i odabere opcija plaćanja karticom, prvo će se otvoriti polje za unos podataka s platne kartice. Nakon unosa potrebnih podaatka otvara se novo polje za unos dodatne jednokratne lozinke koja će biti poslata SMS porukom na mobilni telefon, a nakon unosa jednokratne lozinke potvrđuje se identitet i završava plaćanje.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Onlajn kupovine širom sveta lane porasle za 900 milijardi dolara

Onlajn kupovine širom sveta lane porasle za 900 milijardi dolara

07.04.2021. 11:08 11:17