Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Словенија до краја године очекује напредак Србије на ЕУ путу

29.06.2021. 11:59 12:01
Пише:
Фото: Tanjug/Pixabay, ilustracija

БРИСЕЛ: Словенија, која од 1. јула преузима ротирајуће шестомесечно председавање Саветом ЕУ, планира да до краја године организује Међувладину конфренцију са Србијом, али и да начини напредак када је реч о отварању приступних преговора са Албанијом и Северном Македонијом, и настави приступање Црне Горе.

Представљајући приоритете будућег словеначког председавања Саветом ЕУ, амбасадор Словеиније при ЕУ, Изток Јарц, каже да ће међу њима наћи и проширење на Западни Балкан.



”Желели бисмо да се ЕУ још више ангажује и посвети политичкој агенди према земљама Западног Балкна. Партнери са Западног Балкана биће позвани на многе ЕУ састанке које ће организовати словеначко председавање, укључујући и Конференцију о будућости Европе. Фокус ћемо ставити и на економски опоравак, али и отпорност региона када је реч о сајбер безбедности, повезивању, зеленој агенди”, поручио је Јарц.



Јарц је у обраћању медијима у Бриселу поновио да ће Словенија, током свог председавања Саветом ЕУ у другој половини 2021. године, организовати и самит Западног Балкана и ЕУ који је планиран за 6. октобар.

Бергант: Наш приоритет остаје проширење на ЗБ

БЕОГРАД: Амбасадор Словеније у Београду Дамјан Бергант каже да је тешко данас рећи шта земље Западног Балкана могу да очекују током словеначког председавања Саветом ЕУ и да је за шест месеци тешко постићи нешто велико, али наглашава да је један од приоритета Словеније свакако проширење ЕУ на регион.



Он је то рекао у интервјуу за агенцију Танјуг одговарајући на питање шта земље Западног Балкана могу да очекују током председавања Словеније, обзиром да из ЕУ углавном стижу декларативне поруке о значају проширења на регион, али изостаје конкретна подршка.



На питање да ли Србија може да очекује конкретну помоћ Словеније на европском путу, амбасадор каже да напредак зависи од Србије шта ће да уради на владавини права, организованог криминала, слободе медија и других демократија, али да ако влада Србије настави да ради на досадашњи начин неће бити никаквих проблема да до краја године дође до напретка.



Он је подсетио да је Словенија била у групи земаља које су подржале отварање Поглавља Србије, односно кластера и да ће наставити то да ради као председавајући.



"Надамо се да ће и Србија наставити са оваквим темпом као што је у последњих шест месеци и ако све бити у реду, можемо да очекујемо до краја године отварање нових поглавља односно кластера, али то зависи и од Србије, као и од ЕК и од 27 земаља чланица где свака има свој став", рекао је Бергант.



На питање дели ли опште уверење да је опало поверењу земаља Западног Балкана у процес проширења, словеначки амбасадор каже да се нада да се то није десило, али и да се нада да ни ЕУ није изгубила поверење у тај процес.



"Процес проширења је један веома комплексан процес. Ту има толико различитих ставова и интереса који треба некако да се скупе у читавом процесу и да се све води заједно. Не треба изгубити поверење, треба имати неки позитиван став о проширењу и надам се да стварно овај процес иде даље", рекао је он.



Бергант истиче да се нада да ће се постићи приоритети које је Словенија поставила пре 18 месеци са Немачком и Португалијом које су председавале у prеthodnih годину дана, а речц је о четири приоритета.



Један од њих су, каже, и рад на побољшању владавине права, као и свих осталих стварих које се тичу демократије у европским земљама, као и односи са земљама ван ЕУ.



"То може да буде занимљиво за Србију, трансатлантски односи и проширење на Западни Балкан", рекао је амбасадор.



Приоритети су каже, постпандемијска криза из које смо смо научили нешто.



"Треба да радимо на новим искуствима, ако буде долазило до нових криза, не само пандемијских, већ као што су биле финансијске, миграционе. Мозда нас чека нека сајбер криза. Значи треба да припремимо себе да будемо добри на одговоре на кризе", рекао је Бергант.



Он је додао да су међу приоритетима и зелене технологије, смањење гасова, али и питање у каквој Европи желе Европљани да живе, и то не само не само грађани ЕУ већ и земаља изван ЕУ.



На питање како види судбину дијалога Београда и Приштине и могућност постизања компромисног решења, Бергант каже да треба да будемо оптимисти и да он очекујемо проналажење компромисног решења.



"Тај процес је у рукама специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака. Све земље дружаве чланице су дале сагласност да он води ове преговоре и то је проблем који решава он, Београд и Приштина. Шта ће да буде на крају видећемо", рекао је он.



Коментаришући такозвани нон пејпер кога многи повезују са Словенијом и бурне реакције које је овај документ изазвао, а у коме се као идеја износи промена граница на Балкану, Бергант каже да је став Словеније јасан, односно да нема никаквог таквог документа из Словеније.



Према његовим речима постоји јасан став те државе о Западном Балкану, односно сматра да је битно проширење ЕУ на тај регион, али и поштовање територијалног интегритета сваке земље.



"Ако границе почну да се мењају то можда не значи у првој фази неке потешкоће неке конфликте, али сигурно у другој трећој, тако да то није решење. Треба да идемо даље, покушавамо разговорима да добијемо неке резултате и надамо се да ће овај регион ускоро бити део европских интеграција", рекао је он.

Пише:
Пошаљите коментар