Дачић: Посланици 8. јуна разматрају питање промене Устава
БЕОГРАД: Народна скупштина ће на пленарној седници 8. јуна разматрати питање промене Устава, односно предлог одлуке да се покрене процедура уставних промена, изјавио је данас на јавном слушању на тему промене Устава у области правосуђа председник парламента Ивица Дачић.
“Након тога, наш Одбор за уставна питања требало би да утврди предлог текста уставних промена о којем ће поново одлучивати Народна скупштина, после чега ће уследити референдум на којем ће се о предлозима изјаснити сви грађани”, објаснио је Дачић.
Дачић је казао да је намера, имајући у виду значај промена, да се у широким консултацијама, и са као најкомпетентнијим представницима правне струке, дође до широког консензуса, а самим тим и до решења која ће бити дугорочна, ефикасна и правична.
Председник парламента је подсетио да се данас одржава друго јавно слушање и да се већ сада улази у низ отворених дебата које ће бити организоване не само у Београду, већ и у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
“Поновићу да је предмет наше пажње измена оних одредби Устава које се тичу правосуђа, односно начина избора правосудних функција, тако да о другим променама неће бити речи”, истакао је Дачић.
Каже да су промене једним делом обавеза која проистиче из процеса приступања Европској унији, али да је већим делом то наша потреба да уставни систем омогући максималну заштиту и једнакост грађана пред законом, при чему ће снажна гаранција тих права бити и нови, модернији начин избора носилаца правосудних функција.
Промена Устава у делу о правосуђе најзначајнији је део реформе који се односи на владавину права, рекла је данас министарка правде Маја Поповић.
Она је додала да је неопходно утврдити већу одговорност Државног већа тужилаца и Виског савета судства, као и судија и тужилаца, па самим тим и испитивање њиховог рада.
Како је објаснила, зато је неопходно прецизирати разлоге за разрешење судија и тужилаца и прецизно прописати периодично вредновање њиховог рада.
У Скупштини Србије данас су на јавно слушање дошли представници правних факултета у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, затим Правосудне академије, адвокатских комора, међународних организација, правосудних институција и стручних асоцијација.
У наредним круговима јавних слушања планирано је учешће и представника цивилног сектора, као и свих других заинтересованих страна за ово веома важно питање.