clear sky
9°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Дунаву се може купати, али опрез није наодмет

18.05.2021. 12:53 12:57
Пише:
Фото: Дневник/В. Фифа

– Током prеthodnih летњих купалишних сезона, стручна лица Института за јавно здравље Војводине су свакодневно узорковала и анализирала површинску воду реке Дунав са јавног купалишта Штранд, а једном недељно са јавних купалишта Официрска плажа, Футог Вок и Бегечка јама – причају др Сања Бијеловић и др Емил Живадиновић са Института за јавно здравље Војводине.

– Квалитет површинске воде реке Дунав непромењен је током прошле и претпрошле године, те су сви контролисани узорци одговарали прописаним и препорученим вредностима параметара од 1. до 3. класе еколошког и хемијског статуса површинске воде, односно, у таквој води је могуће купање, рекреација и спортови на води.

Површинска вода реке Дунав се на основу еколошког и хемијског статуса дели на 5 класа, те прва означава одличан еколошки статус, друга добар и трећа умерен еколошки статус, када је купање и рекреација на води дозвољена, на основу Уредбе о граничним вредностима загађујућих материја у површинским и подземним водама и седименту и роковима за њихово достизање. У површинској води је, како доктори из Института за јавно здравље наглашавају, дозвољено 10.000 микроорганизама у односу на националне прописе, док их у води за пиће не сме бити.

– У Дунаву се, као најчешће идентификовани микроорганизам, издваја ешерихија коли, показатељ свежег фекалног загађења, те њено присуство представља опасност по здравље људи, посебно осетљиве популације, те опрез није наодмет – наглашавају др Бијеловић и др Живадиновић. – У површинској води је у испитивањима спроведеним у prеthodnim годинама утврђено присуство вируса, индикатора старог фекалног загађења, што додатно поткрепљује чињеницу да употреба површинске воде као воде за пиће јесте ризик по здравље људи.


Песак и прашина чине алергене опаснијим

– Једну од многобројних опасности којима су корисници јавних купалишта изложени свакако представљају и честице прашине, које саме за себе или према садржају метала и органских једињења везаних за честице, могу представљати опасност по здравље људи, пре свега за настанак и погоршање обољења органа за дисање, срца и крвних судова – говоре др Бијеловић и др Живадиновић из Института за јавно здравље Војводине. – Алергени, везани за честице прашине у ваздуху или за честице песка на плажама, свакако представљају додатну опасност којој су корисници јавних купалишта изложени, условљавајући настанак алергијских болести, што дисајних органа, што коже, слузокоже и органа за варење.


Они истичу да анализом параметара из воде намењене купању и рекреацији нису утврђене хемијске опасности, али да свакако не треба заборавити на велики број органских једињења и тешких метала који се као последица изливања prеthodno непречишћених отпадних вода у пријемник реку Дунав могу наћи у површинској води, и након дуготрајне изложености представљати ризик за настанак малигних обољења код човека. Од 158 узорака површинске воде реке Дунав на територији Новог Сада од 1. јуна до 18. септембра прошле године, свих 158 одговарало је прописаним и препорученим вредностима параметара од 1 до 3 класе еколошког и хемијског статуса површинске воде. Ти параметри показали су да је таква површинска вода задовољавала услове за функционисање екосистема, живот и заштиту риба, за купање и рекреацију, наводњавање и индустријску употребу. Како др Бијеловић и др Живадиновић из Института за јавно здравље Војводине наглашавају, у истом периоду, сви контролисани узорци површинске воде са мерног места „Дунав-Штранд“ су такође одговарали препорученим вредностима параметара.

За разлику од воде из Дунава, текућа вода са чесми и тушева на купалишту “Штранд” је из градског водовода, а она се редовно контролише и здравствено је исправна, те се може користи и за одржавање личне хигијене, и за пиће и припрему хране.

Д. Андулајевић

 

Пише:
Пошаљите коментар