Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Dunavu se može kupati, ali oprez nije naodmet

18.05.2021. 12:53 12:57
Piše:
Foto: Dnevnik/V. Fifa

– Tokom prethodnih letnjih kupališnih sezona, stručna lica Instituta za javno zdravlje Vojvodine su svakodnevno uzorkovala i analizirala površinsku vodu reke Dunav sa javnog kupališta Štrand, a jednom nedeljno sa javnih kupališta Oficirska plaža, Futog Vok i Begečka jama – pričaju dr Sanja Bijelović i dr Emil Živadinović sa Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

– Kvalitet površinske vode reke Dunav nepromenjen je tokom prošle i pretprošle godine, te su svi kontrolisani uzorci odgovarali propisanim i preporučenim vrednostima parametara od 1. do 3. klase ekološkog i hemijskog statusa površinske vode, odnosno, u takvoj vodi je moguće kupanje, rekreacija i sportovi na vodi.

Površinska voda reke Dunav se na osnovu ekološkog i hemijskog statusa deli na 5 klasa, te prva označava odličan ekološki status, druga dobar i treća umeren ekološki status, kada je kupanje i rekreacija na vodi dozvoljena, na osnovu Uredbe o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje. U površinskoj vodi je, kako doktori iz Instituta za javno zdravlje naglašavaju, dozvoljeno 10.000 mikroorganizama u odnosu na nacionalne propise, dok ih u vodi za piće ne sme biti.

– U Dunavu se, kao najčešće identifikovani mikroorganizam, izdvaja ešerihija koli, pokazatelj svežeg fekalnog zagađenja, te njeno prisustvo predstavlja opasnost po zdravlje ljudi, posebno osetljive populacije, te oprez nije naodmet – naglašavaju dr Bijelović i dr Živadinović. – U površinskoj vodi je u ispitivanjima sprovedenim u prethodnim godinama utvrđeno prisustvo virusa, indikatora starog fekalnog zagađenja, što dodatno potkrepljuje činjenicu da upotreba površinske vode kao vode za piće jeste rizik po zdravlje ljudi.


Pesak i prašina čine alergene opasnijim

– Jednu od mnogobrojnih opasnosti kojima su korisnici javnih kupališta izloženi svakako predstavljaju i čestice prašine, koje same za sebe ili prema sadržaju metala i organskih jedinjenja vezanih za čestice, mogu predstavljati opasnost po zdravlje ljudi, pre svega za nastanak i pogoršanje oboljenja organa za disanje, srca i krvnih sudova – govore dr Bijelović i dr Živadinović iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine. – Alergeni, vezani za čestice prašine u vazduhu ili za čestice peska na plažama, svakako predstavljaju dodatnu opasnost kojoj su korisnici javnih kupališta izloženi, uslovljavajući nastanak alergijskih bolesti, što disajnih organa, što kože, sluzokože i organa za varenje.


Oni ističu da analizom parametara iz vode namenjene kupanju i rekreaciji nisu utvrđene hemijske opasnosti, ali da svakako ne treba zaboraviti na veliki broj organskih jedinjenja i teških metala koji se kao posledica izlivanja prethodno neprečišćenih otpadnih voda u prijemnik reku Dunav mogu naći u površinskoj vodi, i nakon dugotrajne izloženosti predstavljati rizik za nastanak malignih oboljenja kod čoveka. Od 158 uzoraka površinske vode reke Dunav na teritoriji Novog Sada od 1. juna do 18. septembra prošle godine, svih 158 odgovaralo je propisanim i preporučenim vrednostima parametara od 1 do 3 klase ekološkog i hemijskog statusa površinske vode. Ti parametri pokazali su da je takva površinska voda zadovoljavala uslove za funkcionisanje ekosistema, život i zaštitu riba, za kupanje i rekreaciju, navodnjavanje i industrijsku upotrebu. Kako dr Bijelović i dr Živadinović iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine naglašavaju, u istom periodu, svi kontrolisani uzorci površinske vode sa mernog mesta „Dunav-Štrand“ su takođe odgovarali preporučenim vrednostima parametara.

Za razliku od vode iz Dunava, tekuća voda sa česmi i tuševa na kupalištu “Štrand” je iz gradskog vodovoda, a ona se redovno kontroliše i zdravstveno je ispravna, te se može koristi i za održavanje lične higijene, i za piće i pripremu hrane.

D. Andulajević

 

Piše:
Pošaljite komentar