ЕУ отворила Конференцију о будућности Европе
СТРАЗБУР: Конференција о будућности Европе, паневропски пројект чији је циљ да пружи европским грађанима могућност да изнесу своје идеје како би требало да изгледа Европска унија, свечано је отворена у Стразбоургу.
За отварање Конференције одабран је 9. мај, Дан Европе, а свечаност је одржана у згради Европског парламента у Стразбургу, у којем се заступници нису окупили више од године дана због пандемије корона вируса, пише Хина.
У дворани за пленарне седнице, која је због епидемиолошких мера била готово потпуно празна и претворена у телевизијски студио, говорили су француски председник Емануел Макрон, председник Европског парламента Давид Сасоли, председница Комисије Урсула фон дер Лајен и португалски премијер Антонио Коста, чија земља председава Саветом ЕУ.
Копредседавајући Извршног одбора Конференције, потпредседница Комисије Дубравка Шуица, португалска државна секретарка Ана Паула Закаријас и европски заступник Ги Ферхофштат одговарали су на питања грађана из држава чланица.
Око 500 учесника, грађана ЕУ и представника цивилног друштва учествовало је преко видео линка.
Виртуално су такође учествовали министри спољних послова земаља чланица.
У дворани је било 27 студената из свих држава чланица који учествују у програму студентске размене Ерасмус+.
Макрон је истакао да Европљани треба да буду поносни на оно што је Европска унија постигла од свог оснивања.
Сада је време да грађани кажу како побољшати Унију, рекао је, додајући да је Европи потребна “нова демократска инспирација”.
Похвалио је јединствену стратегију ЕУ у борби против пандемије ковида 19, истакавши да су “популисти и националисти” који се противе вриедностима Уније показали да нису способни делотворно да одговоре на пандемијску кризу.
Сасоли се заузео за укидања права вета у одлучивању у Савету ЕУ, за надлежност ЕУ у здравственој политици и истакао да не треба бежати од промене европских уговора.
Потребна нам је европској политика у здравству, ако то не направимо биће то пораз. То је лекција коју смо научили у пандемији. То би могло значити да је потребно мењати уговоре и у том случају позивам све да буду храбри. То не би требало да буде табу тема, рекао је Сасоли.
Урсула фон дер Лајен истакла је да на Конференцију не треба гледати као на “као решење за сваки проблем”, али ни као пуку “интелектуалну вежбу”.
Уверена сам да је ова Конференција прилика за Европљане да се уједине и окупе око заједничке амбиције. Не смемо подценити позитиван учинак који она може произвести, рекла је Фон дер Лајен.
Конференција је требало да почне с радом још прошле године, али је је због пандемије и неслагања кључних институција ЕУ око концепта и домета Конференције то одложено за годину дана.
Због тога је скраћено и време трајања Конференције, уместо две године трајаће годину дана, до пролећа следеће године, наводи Хина.