Јоксимовић у Зрењанину: Зелена агенда - посао у наредним деценијама
ЗРЕЊАНИН: Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да ће ''зелена агенда'' и ''енергетска ефикасност'' бити актуелне теме у наредним деценијама и да ће за пројекте у тим областима Европска унија и убудуће издвајати значајна средства, али и Србија из државног буџета.
Јоксимовићева је у Зрењанину присуствовала отварању Регионалног центра за енергетску ефикасност чиме је обележен завршетак ИПА пројекта прекограничне сарадње Румунија-Србија ''Паметна и одржива потрошња енергије'', чија је укупна вредност 852.000 евра.
Она је рекла да је то важан пројекат којим се промовише добросуседска, међугранична и прекогранична сарадња.
Програмирањем тих пројеката,управља Министарство за европске интеграције, а министарка наглашава да увек настоји да се, када се ради програмирање за прекограничну сарадњу, унесе оно што су заиста нове теме и инструменти регионалног развоја и што ће на локалу осетити сваки грађанин.
Нова тема и ЕУ и Србије и целог региона је зелена агенда, зелени договор, климатске промене и енергетска ефикасност, каже Јоксимовићева.
Нагласила је да ће средства за пројекте издвајати и Србија, кроз национални инвестициони план "Србија 2025'' и додала да се спроводе бројни пројекти, од постројења за пречишћавање отпадних вода, примарне сепарације отпада, до домена енергетске ефикасности и свега што се може сврстати у сектор "зелених" програма и пројеката.
То и јесте она формула "20-20-20", коју је дефинисала ЕУ - 20 одсто смањити количине угљендиоксида, 20 одсто повећати удео обновљивих извораеенергије и 20 одсто повећати енергетску ефикасност. Управо то има за циљ и овај пројекат и ова зграда, тиме показујемо да заиста пратимо све што су нови извори економског раста у Европи, истакла је Јоксимовићева.
Навела је да нови извори економског раста значе да ће зелена агенда, транзиција и прелазак на нове облике и производње и потрошње донети нове врсте послова и тражиће и нова знања и приступ.
У томе је најзначајније да грађани који од тих пројеката имају користи постану и свесни колико је ово и шанса за свакога, поручила је министарка.
Навела да уз то сви желимо да нам буде чистија животина средина и да удишемо бољи ваздух и да су то теме којима се људи баве, посебно сада у време пандемије.
Пандемија је показала колико смо сви рањиви, али и колико наше друштво треба да буде отпорно и јесте показало да је међу отпорнијима у Европи, каже Јоксимовићева.
Министарка је рекла да је већ иницирала неформалну подгрупу у влади, такозвану "три Е групу" - европске интеграције, енергетика и екологија, са колегиницама Михајловић и Вујовић, и нагласила да то јесу теме које ће бити важне и за наш процес европских интеграција и за наше грађане, а које треба да нас учине да не будемо губитници, него добитници велике промене која се дешава у Европи и свету.
Србија је на време ушла у ову матицу промена, додала је Јоксимовићева.
Како је рекла, поред Руминије, Србија спроводи програм прекограничне сарадње са Мађарском, Бугарском, БиХ, Црном Гором, Хрватском и Северном Македонијом.
Навела је да је у новој перспективи од 2021. до 2027. за нови позив прекограничних пројеката зелена агенда увршћена у све програме.
Ово нека буде само један иницијалан добар пројекат који ће "повући ногу" за све друге општине како у Банату, тако и широм Војводине и Србије да се искористи новац који ће у великој мери бити на располагању, што из средстава ЕУ, што из буџета Србије, каже Јоксимовићева.