До петка предлози за новог ректора УНС-а
У петак истиче рок за доставу предлога кандидата за новог ректора Универзитета у Новом Саду по конкурсу који је расписао Савет УНС-а за трогодишњи мандат почев од од 1. октобра 2021. године.
Кандидате за ректора имају право да предложе наставно-научна већа факултета и научна већа института у саставу УНС-а, као и стручна већа Универзитета и то већином гласова од укупног броја својих чланова. Кандидате за проректоре за наставу и студентске активности, за науку и уметност,за међународну сарадњу и за финансије и организацију, предлаже кандидат за ректора у наставку поступка.
Кандидат за ректора може бити редовни професор у радном односу са пуним радним временом на високошколској установи у саставу Универзитета, са значајним резултатима у образовном, научном, односно уметничком раду, који се активно служи, по правилу, енглеским језиком, уколико поседује проверене организационе способности, искуство у међународној сарадњи и најмање 10 година је запослен на Универзитету, те има искуство у руковођењу институцијама у области високог образовања.
Са друге стране, за ректора не може бити предложен неко ко је правноснажном пресудом осуђен за кривично дело против полне слободе, фалсификовања исправе коју издаје високошколска установа или примања мита у обављању послова у високошколској установи, односно ко је правноснажном пресудом осуђен на казну затвора за друго кривично дело, као ни лице које је теже прекршило кодекс о академском интегритету, односно лице које је разрешено дужности органа пословођења у складу са Законом о високом образовању, као ни лице за које је Агенција за спречавање корупције дала препоруку за разрешење.
Кандидате за проректоре предлаже кандидат за ректора из реда професора или научних радника који су у радном односу са пуним радним временом на факултету или на институту,водећи рачуна о заступљености што већег броја факултета.Кандидат за ректора не може да предложи за проректора неког које је у радном односу на истом факултету, али за проректора за науку и уметност може предложити и неког из реда научних радника института.
После процедуре утврђивања кандидата за ректора, коју спороводи посебно формирана комисија, Сенат Универзитета ће 8. априла тајним гласањем утврдити највише три кандидата. На тој седници мора бити присутно најмање две трећине од укупног броја чланова Сената из реда наставника, а сваки од кандидата мора добити најмање једну трећину гласова од укупног броја чланова Сената.
Ректора затим, 12. априла, бира Савет Универзитета , на затвореном делу седнице којем присуствују само чланови Савета са Универзитета,а на којој, пре избора, предложени кандидати јавно презентују своје програме рада.
Д. Д.