Ечански шаран и мускат крокан по много чему посебни
ЛУКИНО СЕЛО, НОВИ БЕЧЕЈ: На територији средњег Баната постоје два производа која носе ознаку географског порекла и која су регистрована у Заводу за интелектуалну својину.
Ознаку географског порекла добили су ечански шаран и Бисерно острво - мускат крокан из Новог Бечеја.
Зашто би ечански шаран требало да носи ознаку географског порекла? У пријави је наведено много разлога, али свакако су најважнији специфични климатски услови, посебан начин исхране, специфичан начин изловљавања, као и дуга традиција рибарења на истом простору великог броја језера и преко 1.500 хектара рибњака.
Рибарењем се на простору Белог Блата и Лукиног Села, где је и највише површина под рибњацима, баве генерације, а вештина и знање преносе се са колена на колено. Због специфичног начина узгоја, али и посебне исхране, ечански шаран спада у посне рибе, јер је проценат масти у месу врло мали. Изловљава се делом ручно, а највећи део мрежа и алата производи се на рибарском газдинству.
Занимљиво је да је право на рибарење велепоседничка породица Лазар наплаћивала још 1854. године, док су локалне новине 1891. године забележиле да постоје планови за изградњу језера за узгој рибе. Први шарани запливали су Белим језером 1907. године. И пре, а нарочито после Другог светског рата, узгој шарана само је унапређиван.
Виногради на Бисерном острву заузимају 36 хектара, а под мускат кроканом је 14,5 хектара. Производња је ограничена и годишње се произведе око 150.000 литара овог вина. Све под будним оком енолога. То је све писало у пријави за добијање ознаке географског порекла, и тако је и било кад је заштита затражена.
Али, судбина мускат крокана је у међувремену добила нежељене токове. На близу десет хектара закупац је посадио виноград са овом сортом, али се о винограду не брине. Остатак, пет хектара старог засада, у нешто је бољем стању. Стручњаци су упозоравали да, уколико се нешто не предузме, мускат крокан може и да нестане, а тада yaba и ознаке географског порекла.
На традицију, али и на специфичности и ограничену производњу, позвали су се и иницијатори када су за мускат крокан са Бисерног острва затражили ознаку географског порекла. Бисерно острво је посебан локалитет код Новог Бечеја. Први виногради на острву засађени су 1905. а први мускат крокан 1912. године. Упоредо са формирањем винограда, грађени су и подруми за чување вина.
Срећом, други производ из средњег Баната са ознаком географског порекла, ечански шаран, и даље постоји и има значајан удео на овдашњем тржишту.
Ж. Балабан