ДНЕВНИК САЗНАЈЕ Двоструко више кријумчарених лекова
НОВИ САД: Да и кријумчарење лекова може да буде уносан бизнис говоре подаци Управе царина, по којима шверц медикамена расте. Током прошле године, цариници су запленили готово милион појединачних доза различитих лекова.
То је двоструко више у односу на prеthodnu 2019., када је заплењено два пута више медикамената него у 2018. години. Ови подаци Управе царина јасно говоре да је и овај вид кријумчарења у порасту.
Само у једном дану ове године, цариници су, у сарадњи са полицијом, осујетили покушај кријумчарења више од 13.500 појединачних доза различитих лекова и суплемената, чија је вредност процењена на скоро 13.000 евра.
Прекршај је откривен пре недељу дана на прелазу Градина, када се за контролу на излазу из земље пријавио аутобус турског превозника, који је са само четири путника и двојицом возача саобраћао на релацији Немачка - Турска. Упитани да ли имају нешто да пријаве царинској контроли, путници и возачи рекли су да са собом носе искључиво лични пртљаг.
Међутим, приликом детаљног прегледа аутобуса, који је ипак уследио, најпре је у боксу за пртљаг путника пронађен огроман кофер пун различитих лекова, а потом су у истом простору пронађене још три торбе, такође крцате кутијама таблета, ињекција, медицинских крема и суплемената. На крају су и у ручном фрижидеру пронађене термо кесе са скупим медикаментима произведеним у Немачкој. Даљом контролом, пронађене су и оригиналне фактуре немачке апотеке за читаву палету лекова и ињекција за лечење дијабетеса, кардио-васкуларних обољења, реуматског артритиса, па до различитих капи, масти и крема, као и витамина и суплемената за јачање имунитета.
Како наводе у Управи царина, против возача аутобуса, 60-годишњег турског држављанина, покренут је прекршајни поступак пред надлежним судом, до чијег ће окончања заплењени лекови бити задржани.
Током децембра, цариници су открили више од 50.000 различитих медикамената на граничним прелазима Хоргош, Градина, Батровци и Ватин.
На граничном прелазу Ватин, забележена је једна од значајнијих заплена, када су 8. децембра цариници спречили да се прокријумчари више од 43.000 појединачних доза различитих лекова, који су били сакривени у простору за алат једног камиона.
Прекршај је откривен у камиону новосадских регистарских ознака, који је из Русије ка нашој земљи превозио чађ – сировину за производњу гума. На питање да ли, осим робе коју превози, има још нешто да пријави царинској контроли, 48-годишњи возач одговорио је одрично, али је приликом детаљне контроле, у палетарницима за одлагање алата пронађена огромна количина медикамената руског и кинеског порекла. Након пребројавања, утврђено је да је реч о више од 43.000 различитих ињекција, таблета, капи и масти.
Ипак, највећа прошлогодишња заплена десила се 25. маја на излазу граничног прелаза Богојево, када су цариници, у сарадњи са полицијом, спречили покушај кријумчарења више од 360.000 таблета и више од 10 килограма психоактивних лекова сакривених у фабричкој шупљини пода приколице камиона.
Прекршај је откривен након што је на ред за контролу пристигао камион београдских регистарских ознака, који је, према речима возача, „празан“ кренуо на утовар у Хрватску. Приликом детаљног прегледа, који је, ипак, уследио, у фабричкој шупљини пода приколице, такозваном „кориту“, отркривене су две велике путне торбе пуне психоактивних лекова.
Необичан случај, о којем ће се још дуго причати, је онај из октобра прошле године, када је на Градини спречен покушај кријумчарења скупих ињекција сакривених у простору за смештај покретног крова једног аутомобила.
Прекршај је откривен, када је за контролу на улазу у земљу пристигао аутомобил BMW кабрио, немачке регистрације, којим је путовао 40-годишњи немачки држављанин турског порекла. Он је цариницима „пао у очи“, јер се у рано јутро возио у отвореном аутомобилу, иако спољна температура није била нимало пријатна. На захтев цариника да подигне кров аутомобила, путник се опирао, тврдећи да то није могуће, због наводног квара на механизму. Међутим, тиме је само изазвао додатну сумњу, натеравши царинике да се позабаве подизањем покретног крова његовог аутомобила. Испоставило се да је сумња била оправдана, јер је, у шупљинама за његов смештај, пронађено је више од 130 ињекција „генотропина“, чија је вредност процењена на око 27.000 евра.
Наиме, у једној од торби пронађено је око 360.000 таблета „ксанакс“, спакованих у 3.620 бочица од по 100 комада. У другој торби пронађене су још две кесе непознатих лекова у ринфузи. У једној кеси је било око седам килограма таблета на бази алпразолама, који је такође на листи психоактивних супстанци, док је друга кеса, сличне величине, била испуњена таблетама непознатог лека у расутом стању.
Ништа мање важна је и заплена седатива на граничном прелазу Ђердап 4. октобра, када су цариници, у сарадњи са полицијом, спречили кријумчарење скоро 122.000 седатива, који се налазе на листи психоактивних супстанци.
Поменимо и случај из априла, када су цариници спречили покушај кријумчарења велике количине седатива у танковима за ваздух на приколици камиона београдских регистарских ознака. Случај је откривен захваљујући царинском мобилном скенеру на излазу граничног прелаза Хоргош, када је анализом снимка уочено да се у поменутим танковима налази нешто сумњиво, а камион је ка Шведској и Норвешкој превозио ауто-делове, лепак и силосе у деловима. Због тога је спроведен детаљан преглед и када су танкови размонтирани, било је јасно да су оба до врха испуњена психоактивним лековима „ксалол” и „ривотрил”. Тада је, укупно, откривено 99.652 таблете „ксалола” и 18.890 таблета „ривотрила”.
Из Управе царина непрестано указују да кријумчарење свих врста роба наноси велику штету држави, али када је реч о овој врсти шверца, поред материјалне штете, кључно је питање угрожавања здравља и безбедности људи који купују и користе лекове за које не постоји никаква документација као потврда њиховог квалитета и исправности. Лекови који се кријумчаре могу представљати озбиљну опасност, не само по здравље, већ и по живот људи који их употребљавају, јер не пролазе инспекцијске контроле квалитета и здравствене исправности.
Иако кризна времена, као што је пандемија коронавируса у читавом свету, додатно мотивишу на нелегалну зараду од ове врсте кријумчарења, Управа царина настоји да стане на пут свима онима који су у том ланцу, ради профита, спремни чак и на то да свесно угрозе нечије здравље и живот, а постигнути резултати сведоче о томе да су им цариници озбиљна препрека.
Д. Николић
Фото: Управа царина