Прекршајни суд у Новом Саду: Од новчаних казни инкасирано 466 милиона РСД
НОВИ САД: Актуелна епидемија ипак није утицала битно на рад Прекршајног суда у Новом Саду, по броју предмета о којима се одлучује, али приметна је промена у структури прекршаја.
Наравно, у новонасталој ситуацији, у новој реалности како то неки називају, уобичајен начин за одржавање рочишта је да се праве веће паузе између поступака због дистацнирања између странака, а у судницама не бораве више од петоро људи.
Мањи је број предмета био у једном моменту по заказаним рочиштима дневно по сваком судији, због избегавања контаката у згради суда на Булевару ослобођења 58, који би могли да буду ризични по здравље. Ипак, готово је стандардни прилив поступака услед насилничких вожњи, неретко уз екстремно присуство алкохола у организму, а очекује се ускоро онај прилив због присуства наркотика, нарушавања јавног реда, али и породичног насиља, као и уз приметан раст предмета у вези с прекршајима у здравственој области, а од летос и оних који се односе на јавне набавке.
У зграду Суда се не улази без обавезне заштитне опреме, проласке кроз безбедносне баријере, мерење темпертатура, а где је то могуће стоје провидни штитници између запослених и странака. Ту су и метал-детекторска врата, испред правосудних стражара, због безбедности неопходне у оваквој установи, за коју су они били махом задужени раније. Све то успорава и отежава рад, па је најмање пола сата између два рочишта, да се не би странке у ходнику сусретале и долазиле у контакт.
Дешава се, на пример, да не може да дође да сведочи полицајац на суђење јер је у самоизолацији, а нису ни ретка оправдања учесника у поступку да су у немогућности да приступе из здравствених разлога, што није лако за брзу проверу
Лане су у марту и априлу била отказана многа рочишта, како би се то рекло, радило се од куће, односно, суштински су редовно биле ангажоване дежурне судије на хитним предметима према уреби и одлуци Владе о забрани кретања, па је распоред суђења потпуно заживео у потупности тек половином прошле године.
Пре тога у једном моменту је за готово једну трећину био мањи учинак, кад је реч о одлукама суда у односу на исти временски период prеthodnе године. Након тога Суд је успео и са смањеним бројем судија да савладава сличан број предмета као и раније.
Никад раније нисмо имало овакву ситуацију са санитарним надзором, као што је ова услед епидемије, што нам је потом постало редовно стање. Ипак, бројке говоре, а оне су немилосрдно тачне, јер, како кажу, све се мења осим математике, да проценат решених предмета није мањи, а има их у цифрама готово исто као и раније, истиче за “Дневник” председник новосадског Прекршајног суда мр Каменко Козарски.
Он наглашава да захтеве поводом контроле примењивања епидемиолошких мера добијају и сада, односно од лањске јесени, просечно дневно по два или три, што до сада није био случај.
Ради се о казнама - за правна лица минимално 50.000 динара. Предмети одмах под статусом „хитно“ иду у рад, које шаље за послодавце, ноћне барове, кафиће, установе, па и оне којима је делатност брига о деци, санитарна инспекција и комунална милиција. Имамо и немали број пријава против родитеља који одбијају да вакцинишу своју децу, од домова здравља, односно Покрајинског секратаријата за здравство, који ангажују понекад адвокате који заступају бурно у судницама антивакцинашке ставове, додаје Козарски.
Напомиње да је у прошле године наплаћено од новчаних казни преко 466.000.000 динара, што је више него prеthodnе која се одвијала у околностима које нису ванредне.
Исто тако за непоштовање мера карантина за две недеље ове године примљено је 70 захтева.
Иначе, укупан прилив предмета у Прекршајном суду у Новом Саду са својих 26 судија је у 2020. години био је чак око 16.000, са сличном бројком као и prеthodnе године.
Такође, обустава предмета је било релативно мала, а углавном је до њих дошло услед неодазивања неког подносилаца, због неизвршавања наредби полицији за довођење или застаре која је наступила, објашњава наш саговорник мр Козарски.
М. Вујачић