Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Прекршајни суд у Новом Саду: Од новчаних казни инкасирано 466 милиона РСД

01.02.2021. 10:09 10:13
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: Актуелна епидемија ипак није утицала битно на рад Прекршајног суда у Новом Саду, по броју предмета о којима се одлучује, али приметна је промена у структури прекршаја.

Наравно, у новонасталој ситуацији, у новој реалности како то неки називају, уобичајен начин за одржавање рочишта је да се праве веће паузе између поступака због дистацнирања између странака, а у судницама не бораве више од петоро људи. 

Мањи је број предмета био у једном моменту по заказаним рочиштима дневно по сваком судији, због избегавања контаката у згради суда на Булевару ослобођења 58, који би могли да буду ризични по здравље. Ипак, готово је стандардни прилив поступака услед насилничких вожњи, неретко уз екстремно присуство алкохола у организму, а очекује се ускоро онај прилив због присуства наркотика, нарушавања јавног реда, али и породичног насиља, као и уз приметан раст предмета у вези с прекршајима у здравственој области, а од летос и оних који се односе на јавне набавке.

У зграду Суда се не улази без обавезне заштитне опреме, проласке кроз безбедносне баријере, мерење темпертатура, а где је то могуће стоје провидни штитници између запослених и странака. Ту су и метал-детекторска врата, испред правосудних стражара, због безбедности неопходне у оваквој установи, за коју су они били махом задужени раније. Све то успорава и отежава рад, па је најмање пола сата између два рочишта, да се не би странке у ходнику сусретале и долазиле у контакт.

Дешава се, на пример, да не може да дође да сведочи полицајац на суђење јер је у самоизолацији, а нису ни ретка оправдања учесника у поступку да су у немогућности да приступе из здравствених разлога, што није лако за брзу проверу      

Лане су у марту и априлу била отказана многа рочишта, како би се то рекло, радило се од куће, односно, суштински су редовно биле ангажоване дежурне судије на хитним предметима према уреби и одлуци Владе о забрани кретања, па је распоред суђења потпуно заживео у потупности тек половином прошле године.

Пре тога у једном моменту је за готово једну трећину био мањи учинак, кад је реч о одлукама суда у односу на исти временски период prеthodnе године. Након тога Суд је успео и са смањеним бројем судија да савладава сличан број предмета као и раније.

Никад раније нисмо имало овакву ситуацију са санитарним надзором, као што је ова услед епидемије, што нам је потом постало редовно стање. Ипак, бројке говоре, а оне су немилосрдно тачне,  јер, како кажу, све се мења осим математике, да проценат решених предмета није мањи, а има их у цифрама готово исто као и раније, истиче за “Дневник” председник новосадског Прекршајног суда мр Каменко Козарски.

Он наглашава да захтеве поводом контроле примењивања епидемиолошких мера добијају и сада, односно од  лањске јесени, просечно  дневно по два или три, што до сада није био случај.

Ради се о казнама -  за правна лица минимално 50.000 динара. Предмети одмах под статусом „хитно“ иду у рад,  које шаље  за послодавце, ноћне барове, кафиће, установе, па и оне којима је делатност брига о деци,  санитарна инспекција и комунална милиција. Имамо и немали број пријава против родитеља који одбијају да вакцинишу своју децу, од домова здравља, односно Покрајинског секратаријата за здравство, који ангажују понекад адвокате који заступају бурно у судницама антивакцинашке ставове, додаје Козарски.

Напомиње да је у прошле године наплаћено од новчаних казни преко 466.000.000 динара, што је више него prеthodnе која се одвијала у околностима које нису ванредне.   

На основу  Закона о заштити становништва од заразних болести, на пример, ради држања дистанце, броја гостију у локалу, против особа које су затечене без маске, неправилног њиховог ношења, или у случајевима када није било установљено постојање заштитних преграда од половине августа прошле године примљено је 252 прекршајних захтева, од којих је до јуче решено 54.

Исто тако за непоштовање мера карантина  за две недеље ове године примљено је 70 захтева.       

Иначе, укупан прилив предмета  у Прекршајном суду у Новом Саду са својих 26 судија је у 2020. години био је  чак око 16.000, са сличном бројком као и prеthodnе године.

Такође, обустава предмета је било релативно мала, а углавном је до њих дошло услед неодазивања неког подносилаца, због неизвршавања наредби полицији за довођење или застаре која је наступила, објашњава наш саговорник мр Козарски.        

М. Вујачић      

Пише:
Пошаљите коментар
За 50 дана ванредног стања новчане казне за 5.689 грађана

За 50 дана ванредног стања новчане казне за 5.689 грађана

05.05.2020. 14:18 14:21