Prekršajni sud u Novom Sadu: Od novčanih kazni inkasirano 466 miliona RSD
NOVI SAD: Aktuelna epidemija ipak nije uticala bitno na rad Prekršajnog suda u Novom Sadu, po broju predmeta o kojima se odlučuje, ali primetna je promena u strukturi prekršaja.
Naravno, u novonastaloj situaciji, u novoj realnosti kako to neki nazivaju, uobičajen način za održavanje ročišta je da se prave veće pauze između postupaka zbog distacniranja između stranaka, a u sudnicama ne borave više od petoro ljudi.
Manji je broj predmeta bio u jednom momentu po zakazanim ročištima dnevno po svakom sudiji, zbog izbegavanja kontakata u zgradi suda na Bulevaru oslobođenja 58, koji bi mogli da budu rizični po zdravlje. Ipak, gotovo je standardni priliv postupaka usled nasilničkih vožnji, neretko uz ekstremno prisustvo alkohola u organizmu, a očekuje se uskoro onaj priliv zbog prisustva narkotika, narušavanja javnog reda, ali i porodičnog nasilja, kao i uz primetan rast predmeta u vezi s prekršajima u zdravstvenoj oblasti, a od letos i onih koji se odnose na javne nabavke.
U zgradu Suda se ne ulazi bez obavezne zaštitne opreme, prolaske kroz bezbednosne barijere, merenje tempertatura, a gde je to moguće stoje providni štitnici između zaposlenih i stranaka. Tu su i metal-detektorska vrata, ispred pravosudnih stražara, zbog bezbednosti neophodne u ovakvoj ustanovi, za koju su oni bili mahom zaduženi ranije. Sve to usporava i otežava rad, pa je najmanje pola sata između dva ročišta, da se ne bi stranke u hodniku susretale i dolazile u kontakt.
Dešava se, na primer, da ne može da dođe da svedoči policajac na suđenje jer je u samoizolaciji, a nisu ni retka opravdanja učesnika u postupku da su u nemogućnosti da pristupe iz zdravstvenih razloga, što nije lako za brzu proveru
Lane su u martu i aprilu bila otkazana mnoga ročišta, kako bi se to reklo, radilo se od kuće, odnosno, suštinski su redovno bile angažovane dežurne sudije na hitnim predmetima prema urebi i odluci Vlade o zabrani kretanja, pa je raspored suđenja potpuno zaživeo u potupnosti tek polovinom prošle godine.
Pre toga u jednom momentu je za gotovo jednu trećinu bio manji učinak, kad je reč o odlukama suda u odnosu na isti vremenski period prethodne godine. Nakon toga Sud je uspeo i sa smanjenim brojem sudija da savladava sličan broj predmeta kao i ranije.
Nikad ranije nismo imalo ovakvu situaciju sa sanitarnim nadzorom, kao što je ova usled epidemije, što nam je potom postalo redovno stanje. Ipak, brojke govore, a one su nemilosrdno tačne, jer, kako kažu, sve se menja osim matematike, da procenat rešenih predmeta nije manji, a ima ih u ciframa gotovo isto kao i ranije, ističe za “Dnevnik” predsednik novosadskog Prekršajnog suda mr Kamenko Kozarski.
On naglašava da zahteve povodom kontrole primenjivanja epidemioloških mera dobijaju i sada, odnosno od lanjske jeseni, prosečno dnevno po dva ili tri, što do sada nije bio slučaj.
Radi se o kaznama - za pravna lica minimalno 50.000 dinara. Predmeti odmah pod statusom „hitno“ idu u rad, koje šalje za poslodavce, noćne barove, kafiće, ustanove, pa i one kojima je delatnost briga o deci, sanitarna inspekcija i komunalna milicija. Imamo i nemali broj prijava protiv roditelja koji odbijaju da vakcinišu svoju decu, od domova zdravlja, odnosno Pokrajinskog sekratarijata za zdravstvo, koji angažuju ponekad advokate koji zastupaju burno u sudnicama antivakcinaške stavove, dodaje Kozarski.
Napominje da je u prošle godine naplaćeno od novčanih kazni preko 466.000.000 dinara, što je više nego prethodne koja se odvijala u okolnostima koje nisu vanredne.
Isto tako za nepoštovanje mera karantina za dve nedelje ove godine primljeno je 70 zahteva.
Inače, ukupan priliv predmeta u Prekršajnom sudu u Novom Sadu sa svojih 26 sudija je u 2020. godini bio je čak oko 16.000, sa sličnom brojkom kao i prethodne godine.
Takođe, obustava predmeta je bilo relativno mala, a uglavnom je do njih došlo usled neodazivanja nekog podnosilaca, zbog neizvršavanja naredbi policiji za dovođenje ili zastare koja je nastupila, objašnjava naš sagovornik mr Kozarski.
M. Vujačić