Кисић: Ђаци поново у школе, мере остају на снази до даљег
БЕОГРАД: Кризни штаб је, на данашњој седници одлучио да досадашње мере остану на снази до даљњег, а процењено је и да нема препрека за наставак школске године од 18.јануара, пренела је министарка Дарија Кисић-Тепавчевић.
Она је, новинарима, након седнице Штаба, пренела да се одлука о задржавању мера, односи на обавезан ПЦР тест за улазак у земљу, као и на рад угоститељских објеката до 20 часова.
"Неће бити организованог дочека Српске Нове године", подвукла је Кисић-Тепавчевић.
На основу епидемиолошке ситуације, како је казала, процењено је да су услови такви да нема препрека за наставак школске године од 18. јануара.
Стигло још вакцина
У Србију је стигао још један контигент Фајзер вакцина против коронавируса, 18.525 доза, потврђено је Танјугу у Влади Србије.
"Наставиће се похађање основних и средњих школа по динамици каква је била пре распуста", објаснила је она.
Кисић-Тепавчевић најавила је и да ће, с обзиром на пад учесталости обољевања Институт "Бањица" почети да ради у нековид режиму.
Што се вакцинације тиче, истиче да она иде својим несметаним током.
У Србију су данас стигле додатне количине вакцина Фајзер, а Кисић је рекла да ће та вакцина долазити сваке недеље и да ће вакцинација бити настављена по приоритетима.
Она је додала да постоје детаљни планови за вакцинацију и да ће , у зависности од расположивих количина вакцине и епидемиолошке ситуације, у наредном периоду сви који су се пријавили, бити обавештени где и када да се јаве.
"Функционисаће тако да буде најједноставније за све нас, да не буде редова, чекања и да се спроведе у најкраћем временском року", рекла је Кисић Тепавчевић.
Она је истакла и да је тренд оболевања и умирања у односу на пре неколико недеља упаду, али подсећа да су бројке и даље изузетно високе, јер сваки дан пар десетина грађана изгуби битку са короном, што значи да не смемо бити опуштања.
Кисић је навела да ће се у наредних пар дана видети да ли ће број заражених порасти, као последица окупљања за пранзике, што је био случај у европским земљама, те истакла да се нада да се то код нас неће десити.
Упитана за преминуле младе лекаре, и да ли ће бити неке анализе, како би се утврдило како је и зашто дошло до високе бројке преминулих здравствених радника, Кисић Тепавчевић је рекла да је губитак сваког живота велики губитак за све, те да се раде се анализе и процењују ризици и разлози за најнеповољније исходе који су се десили.