У току су завршни радови на дворцу Хертеленди у Бочару
„У току су завршни радови на дворцу Хертеленди у Бочару, у општини Нови Бечеј, и очекује се да ће већ на пролеће бити спреман да прими децу предшколског и основношколског узраста”, написао је јуче на свом Инстаграму председник Покрајинске владе Игор Мировић, уз ексклузивне фотографије које је, како је навео, добио од сарадника.
„Деца ће током боравка у природи, на војвођанском селу, моћи да обиђу знаменитости на северу наше земље и, посебно, да упознају природу и уче”, додао је председник и истакао: „Урадили смо велики посао и отклонили све црне тачке ранијих администрација. Нажалост, проневера је било и тамо где наша деца треба да бораве.”
Мировић се захвалио свим сарадницима на изузетном труду, и поручио да Покрајинска влада и у наредној години наставља велике пројекте. Подсетимо, за наставак радова на обнови дворца Хертеленди предвиђењ је новац у буџету Покрајине за 2021. годину.
Дворац Хертеленди саграђен је у стилу сецесије и у 19. веку припадао је породици Јожефа Хертелендија. Некадашња Покрајинска влада, с Бојаном Пајтићем на челу, намеравала је да га реконструише и претвори у центар за терапију деце са сметњама у развоју јер је објекат окуружен са шест хектара парка и пратећим објектима био погодан да се тамо направи базен, стакленик, стазе за шетњу и све што је потребно за рехабилитацију деце. Радови на обнови дворца су и започети марта 2011. али нису никад завршени због финансијских малверзација које су својевремено пуниле странице Црних хроника. Пропала је хумана намера, јер од обнове дворца како се показало настала је само вишемилонска штета на рачун пореских обвезника, а дворац је постао најскупља рушевина у Војводини.
Покрајинска влада која је формирана јуна 2016, с Игором Мировићем на челу, прихватила је на иницијативу општине Нови Бечеј да заврши реконструкцију дворца, али је променила намену објекта. Одређено је да дворац буде објекат за боравак и едукацију предшколске и школске деце у природи.
– Морао сам као некакав трагач за промашеним инвестицијама пре свега да дођем до саме суштине, да променим одговарајуће пројекте и намену објеката, да се изборим с правосудним органима који су често затварали објекте због истраге. Све сам радио, са својим сарадницима, не бисмо ли због грађана успели да изађемо из тог зачараног круга и све те објекте – црне тачке ставимо грађанима на располагање – навео је тада Мировић.
Тако је израђен поројекат реконструкције Хетерлендија и Управа за капитална улагања је на свом сајту објавила да ће реконструкцију, вредну 361,9 милиона динара с ПДВ-ом, радити група извођача чија понуда је прихваћена. Градитељи су углавном из Београда, окупљени око предузећа „Модулар”, чију екипу чине „Тесла систем”, „Геа вотер ворк” д. о. о. из Смедерева, „ЕС енерго сервис” д. о. о. из Београда, „Елита коп” из Земуна, ТВИ д. о. о. из Београда, „Цветник” д. о. о. из Београда, и д. о. о. СИМС из Смедерева.
Новим пројектом планирано је да се санира лоша кровна конструкција и зидови пуни влаге и коњушница дворца претвори у смештајни павиљон. Објекат ће имати два игралишта, једно с тартан-подлогом и терен за мали фудбал, као и две салетле за часове у природи и заклон, који ће, заједно са мањом зеленом површином, бити едукативни парк. Планиран је и амфитеатар на отвореном за концерте, као и трим-стаза с теретаном на отвореном. Све стазе ће бити покривени бехатон коцкама, а за партнерно уређење око дворца предвиђа се подлога од клинкер-опеке. У приземљу ће бити едукативни блок, кухиња с трпезаријом, санитарни блок с вешерајем и администрација. У објекту ће бити собе за смештај око 100 деце, при чему ће неколико соба бити прилагођена за смештај деце с посебним потребама.
Е. Марјанов