Ковид показао да је неопходно улагати у иновативне терапије
БЕОГРАД: Упркос свим логистичким изазовима насталим због пандемије ковида-19, одржана је стабилност у снабдевању наше земље иновативним терапијама, истакао је директор Удружења Иновиа др Бојан Тркуља.
Корона криза најбоље показује да здравствени систем Србије мора да остане приоритет заједнице и да се мора наставити и са улагањем у иновативне лекове, јер, како каже др Тркуља, због смањене доступности здравствене заштите услед пандемије, потребе хроничних болесника у наредном периоду биће још веће.
Највеће светске фармацеутске компаније окупљене у Удружењу произвођача иновативних лекова Иновиа, од почетка пандемије корона вируса показале су се као поуздан партнер здравственог система у Србији непрекидно пружајући безрезервну подршку пацијентима, здравственим радницима и држави.
Удружење оцењује тренутну сарадњу са РФЗО и осталим институцијама система као одличну и очекује да ће током 2021. године бити начињени нови кораци који би повећали приступ пацијената најефикаснијим терапијама.
Ове године за иновативне лекове било је планирано пет милијарди динара, а пре почетка пандемије на листу је ушло 16 нових лекова вредности око 2,7 милијарди динара.
Представници државе, каже Тркуља, пружили су уверавања да ће остатак предвиђеног новца бити пребачен у 2021. годину и надодати на планираних 3,5 милијарде РСД за улазак иновативних лекова, чиме ће бити омогућено да се листа иновативнх лекова знатно прошири.
Истовремено, иновативне компаније, уз подршку истраживача широм света, улажу велике напоре да би развиле безбедне и ефикасне вакцине, лекове и тестове против инфекције корона вирусом, јер, истиче Тркуља, да би се епидемиолошка ситуација ставила под контролу, нема парцијалног вакцинисања, све земље на свету то морају истовремено да ураде, јер ће се само тако смањити циркулација корона вируса и створити услови да живот буде нормализован.