Kovid pokazao da je neophodno ulagati u inovativne terapije
BEOGRAD: Uprkos svim logističkim izazovima nastalim zbog pandemije kovida-19, održana je stabilnost u snabdevanju naše zemlje inovativnim terapijama, istakao je direktor Udruženja Inovia dr Bojan Trkulja.
Korona kriza najbolje pokazuje da zdravstveni sistem Srbije mora da ostane prioritet zajednice i da se mora nastaviti i sa ulaganjem u inovativne lekove, jer, kako kaže dr Trkulja, zbog smanjene dostupnosti zdravstvene zaštite usled pandemije, potrebe hroničnih bolesnika u narednom periodu biće još veće.
Najveće svetske farmaceutske kompanije okupljene u Udruženju proizvođača inovativnih lekova Inovia, od početka pandemije korona virusa pokazale su se kao pouzdan partner zdravstvenog sistema u Srbiji neprekidno pružajući bezrezervnu podršku pacijentima, zdravstvenim radnicima i državi.
Udruženje ocenjuje trenutnu saradnju sa RFZO i ostalim institucijama sistema kao odličnu i očekuje da će tokom 2021. godine biti načinjeni novi koraci koji bi povećali pristup pacijenata najefikasnijim terapijama.
Ove godine za inovativne lekove bilo je planirano pet milijardi dinara, a pre početka pandemije na listu je ušlo 16 novih lekova vrednosti oko 2,7 milijardi dinara.
Predstavnici države, kaže Trkulja, pružili su uveravanja da će ostatak predviđenog novca biti prebačen u 2021. godinu i nadodati na planiranih 3,5 milijarde RSD za ulazak inovativnih lekova, čime će biti omogućeno da se lista inovativnh lekova znatno proširi.
Istovremeno, inovativne kompanije, uz podršku istraživača širom sveta, ulažu velike napore da bi razvile bezbedne i efikasne vakcine, lekove i testove protiv infekcije korona virusom, jer, ističe Trkulja, da bi se epidemiološka situacija stavila pod kontrolu, nema parcijalnog vakcinisanja, sve zemlje na svetu to moraju istovremeno da urade, jer će se samo tako smanjiti cirkulacija korona virusa i stvoriti uslovi da život bude normalizovan.