Модернизоване водоводна и канализациона мрежа у Суботици
СУБОТИЦА: Завршена је модернизација водоводне и канализационе мреже у Суботици, пројекат који је подржала Европска унија и који може да служи као пример другим градовима са застарелом инфраструктуром за отпадне воде.
Овим пројектом Град Суботица добио је модерну мрежу и постројења за прераду пијаће и отпадних вода захваљујући деценијском подухвату који су подржале Европска банка за обнову и развој и Европска унија, као и билатерални донатори у оквиру Инвестиционог оквира за западни Балкан.
Нова мрежа омогућава боље снабдевање водом, као и пречишћавање и одвођење отпадних вода у Суботици. Такође, омогућила је граду од 140.000 становника да повеже још око 12.000 грађана на канализациону мрежу, чиме се достиже покривеност мрежом од око 60 процената становништва. Побољшани систем за пречишћавање спречава загађење језера Палић, које је годинама трпело због изливања отпадних вода.
Поред тога, обновљено постројење за пречишћавање отпадних вода има и способност за производњу енергије из отпада и тренутно производи 25 до 40 процената својих укупних енергетских потреба.
Нова инфраструктура чини Суботицу једним од првих градова у Србији са модерном инфраструктуром за воду и отпадне воде у складу са стандардима ЕУ. Процењује се да се само око 10 процената отпадних вода у Србији пречишћава, а само око 46 процената становништва прикључено је на канализациону мрежу.
Завршетак пројекта обележила је и посета представника донатора новом постројењу за пречишћавање воде. ЕБРД, ЕУ и билатерални донатори подржавају Суботицу од 2010. године, када је град започео модернизацију постројења за пречишћавање отпадних вода и изградњу линије муља. Град је затим наставио да надограђује своју мрежу ширењем канализационе мреже и изградњом колектора и додатне водоводне мреже, између осталог. ЕБРД је обезбедила близу 20 милиона евра кредита, док су ЕУ и билатерални донатори обезбедили инвестиционе донације и техничку помоћ у вредности од седам милиона евра.
Регионална директорка ЕБРД-а за Западни Балкан и директорка канцеларије у Београду Жужана Харгитаи рекла је да се надају да ће се више градова у Србији угледати на Суботицу када је реч о инвестирању у инфраструктуру за прераду отпадних вода.
-ЕБРД, Европска унија и билатерални донатори подржавају прелазак на зелену економију и никада није било бољег тренутка за улагање у зелену инфраструктуру. Градови и општине не треба да пропусте ову прилику да обнове и изграде своју инфраструктуру у корист животне средине и својих грађана- рекла је Харгитаи.
Из Одељења за операције при Делегацији ЕУ у Србији Мартин Клауцке рекао је да је ово још једна прекретница за Србију да постане зеленија и да заштити своје грађане и подстакне светлију будућност.
-Суботица и њени грађани су једно од многих места у Србији где смо уложили у пречишћавање вода. На подручју Рашке уложили смо више од шест милиона евра у постројење за пречишћавање- рекао је Клауцке. -Заштита животне средине значи заштиту људи. То је оно што ЕУ заправо подразумева, бољи живот за грађане.
ЕБРД је водећи институционални инвеститор у Србији. До данас је уложила више од 6,3 милијарде евра у 277 пројеката у земљи. Фокусира се на подршку развоју приватног сектора, побољшање јавних комуналних услуга и на укупну транзицију ка зеленој економији.
М. Стакић