Мали: Само Кока-Кола уплатила 159 милиона евра пореских прихода
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је компанија "Која-Кола" током прошле године у српски буџет уплатила 159 милиона евра пореских прихода и истакао да тако велике бројке, не само те, већ и осталих компанија, обавезују државу да подржи њихов раст и развој.
На онлајн скупу "Партнерство за будућност", поводом представљања четврте студије "Друштвено-економски утицај Кока-Кола система у Србији", Мали је честитао запосленима и руководству те компаније на резултатима које остварују и великим цифрама које уплаћују у српски буџет, али и на аквизицји компаније "Бамби", која је, истиче, важан бренд за Србију.
"Влада Србије према тако великим компанијама, као што је Кока-Кола, има велику обавезу да одигра паметну улогу која би требало да подржи тај раст и развој", рекао је Мали.
Истакао је да је година за нама била изазовна и тешка, јер се водила на два фронта - очување здравља нације и очување економије.
Мали је казао да "Кока-Кола" није искористила мере из економског пакета помоћи и додао да се то и очекивало од тако великог система који је показао да је отпоран на кризу.
Подсетио је да је држава помогла привреду и грађане у време пандемије са 700 милијарди динара, што је 13 одсто БДП-а и истакао да је то први пут у историји да је држава преузела највећи терет кризе на себе како би помогла онима којима је помоћ најпотребнија, а то су микро, мала и средња предузећа.
Те мере, наводи, биле су могуће због раније спроведених реформи, здравих финансија, уз подсећање да је Србија четири године за редом имала суфицит у буџету, ниво јавног дуга испод 60 одсто и стабилну инфлацију.
Истакао је да су те мере допринеле да се сачува ниво запослености, додајући да је стопа незапослености у трећем кварталу (7,4 одсто) чак била нижа од стопе у првом кварталу (9 одсто), пре почетка пандемије.
Мали је рекао да ће Србија имати и најмањи пад БДП-а у Европи, што је, каже, резултат одговорне политике која је брзо одговорила на кризу изазвану короном.
"То је веома важно за Кока-Колу и за све друге велике компаније, да на прави начин реагујемо на кризу и да смо спремни да минимизирамо негативне последице које су изазване ковидом", подвукао је Мали.
Подсетио је да је недавно у српском парламенту одбрањен буџет за 2021. годину који, истиче, посвећен даљем расту и развоју економије улагањем у капиталне инвестиције, али и повећању тражње, односно растом плата и пензија.
Навео је да је буџетом за наредну годину издвојено 330 милијарди динара за капиталне инвестције, односно за улагање у инфраструктуру, индустријске паркове, водовод и канализацију...
Уверен је да ће улагање у капиталне инвестиције утицати и на привлачење домаћих и страних директних инвестиција.
Министар је додао да ће Србија до краја године имати 2,3 милијарде евра страних директних инвестиција, што је, каже, 60 одсто од укупних инвестиција које долазе у регион Западног Балкана.
Подсећа да је јуче у Инђији постављен камен темељац за изградњу јапанске фабрике гума "Тојо тајер" и навео да је вредност само те инвестиције 382 милиона евра.
"Очекујемо још већи прилив страних директних инвестиција и у наредном периоду. Ниједан инвеститор није одустао од улагања у Србију и то показује колико смо били успешни", нагласио је Мали.
Поред високог износа за капиталне инвестиције, Мали истиче да је план за наредну годину да се одржи и ниво тражње, због тога ће, каже, од 1. јануара бити повећане пензије за 5,9 одсто, плате, минимална зарада.
Следеће године, додаје, биће смањено оптерећење на зараде за 0,6 одсто.
"Дајемо могућност да и тражња буде на високом нивоу и да допринесе расту БДП-а", рекао је Мали и додао да је то важно и за све компаније у нашој земљи јер од те тражње зависи и њихово пословање.
Најавио је да држава ради и на стварању бољег пословног окружења, те ће, истиче, након 15 година бити потпуно промењен систем о фискализацији доношењем новог Закона о фискализацији.
Он ће, истиче Мали, бити уведен без трошка на привреду и биће важан у борби против сиве економије.
Поред тога, каже Мали, од следеће године биће уведен и систем е-фактура, који је, подсећа, био један од највећих захтева привреде, али ће бити и настављено са реформом пореске управе.
Министар је истакао да влада слуша привреду и позвао привреднике да јој доставе мишљења, сугестије и критике које ће допринети бољем пословном окружењу у Србији и бољем резултату свих компанија.
"Што сте ви већи и успешнији, више новца ћете зарадити, више новца биће и за запослене, а биће и већи прилив за буџет Србије", закључио је Мали.