На конференцији „Синергија“: ФТН о извођењу онлајн наставе
Током текућег зимског семестра на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, више од 15.000 студената, из својих домова похађа преко 45.000 предавања и вежби, које путем платформе Мајкрософт тимс онлајн изводи око 1.000 професора и асистената овог факултета.
Такав начин рада је препознала компанија Мајкрософт, те је ФТН као један од најбољих примера праксе у Србији у примени ИТ технологија у високом образовању,позван да учествује на конференцији “Синергија”, одржаној крајем новембра.
На конференцији је проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука, истакао да је пре свега била неопходна адекватна припрема како би Факултет био спреман за ову школску годину, како би се са сигурношћу и на време обезбедило несметано одвијање наставе у свим могућим непредвиђеним околностима епидемије коорнавируса.
- Морали смо на време да реагујемо како бисмо предупредили све потенцијалне ризике које је, нажалост, ситуација с пандемијом ковид-19 донела. С једне стране, бринули смо за здравље наших студената и наставника, а са друге, да ли ће уопште услови за реализацију стандардне наставе бити могући и да ли ће наши студенти добити адекватно знање у школској години која је била пред нама – рекао је проф. Дорословачки - Након свеобухватних истраживања и консултација са великим бројем стручњака, направили смо избор платформе за извођење наставе. Наша ИТ служба припремала се неколико месеци да инкорпорира одабрану платформу у наш наставнички и студентски сервис – навео је проф. Дорословачки и истакао да је прва половина зимског семестра прошла уз одличне резултате.
За наставнике и студенте Факултета техничких наука постављен је систем за учење на даљину (ЛМС – Леарнинг Манагемент System) Цанвас. Студенти и професори уз помоћ мејл налога на ФТН могу да приступе систему и тако се укључе у наставу и радионице. Наставници су већ поставили своја предавања и литературу, а уз помоћ календара могу да упишу распоред и закажу предавања. Такође, могу да виде ко је од студената присутан на предавању и да га по потреби оцене, а студенти могу да прате и све оцене и активности.
- Јако смо задовољни посећеношћу предавања и вежби, али и интеракцијом између студената и наставника. Као и на редовним предавањима, студенти својим професорима у сваком тренутку могу да поставе питање у вези са градивом. Осим тога, имамо и комплетну евиденцију око целокупног рада и похађања наставе што је врло важно – рекао је проф. Дорословачки и додао да се, осим у настави, овакав вид онаљан комуникације практикује и за званичне састанке запослених, као и свих органа Факултета.
Начин извођења онлајн наставе на конференцији детаљно је презентовао део тима ИТ службе Факултета техничких наука који је развио овај систем: Игор Зечевић, шеф ИТ службе, Петар Бјељац, Раде Лучић и Тамара Андрејић.
Игор Зечевић навео је да је за њихов инжењерски тим највећи изазов у реализацији онлајн наставе био величина Факултета јер је такав вид наставу било потребно организовати за велики број учесника који слушају предмете на 80 студијскиих програма свих степена студија.
-Након озбиљне припреме на нивоу читавог Факултета, успели смо да аутоматизујемо процес заказивања онлајн наставе. У МС Тимсу је за сваки наставни предмет програмски креиран по један тим, а затим и одговарајуће групе студената по видовима наставе: предавања, аудиторне вежбе, рачунарске вежбе.., што нам је поједноставило саму реализацију, али и одржавање платформе. Осим тога, још један од циљева је био да се и наставницима што више олакша прилагођавање новим условима реализације наставе. На овај начин је у потпуности елиминисана потреба да се наставно особље баве администрацијом, што им је омогућило да се максимално фокусирају на саму наставу и њен квалитет – закључио је Зечевић.
В. Ц.