Na konferenciji „Sinergija“: FTN o izvođenju onlajn nastave
Tokom tekućeg zimskog semestra na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, više od 15.000 studenata, iz svojih domova pohađa preko 45.000 predavanja i vežbi, koje putem platforme Majkrosoft tims onlajn izvodi oko 1.000 profesora i asistenata ovog fakulteta.
Takav način rada je prepoznala kompanija Majkrosoft, te je FTN kao jedan od najboljih primera prakse u Srbiji u primeni IT tehnologija u visokom obrazovanju,pozvan da učestvuje na konferenciji “Sinergija”, održanoj krajem novembra.
Na konferenciji je prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka, istakao da je pre svega bila neophodna adekvatna priprema kako bi Fakultet bio spreman za ovu školsku godinu, kako bi se sa sigurnošću i na vreme obezbedilo nesmetano odvijanje nastave u svim mogućim nepredviđenim okolnostima epidemije koornavirusa.
- Morali smo na vreme da reagujemo kako bismo predupredili sve potencijalne rizike koje je, nažalost, situacija s pandemijom kovid-19 donela. S jedne strane, brinuli smo za zdravlje naših studenata i nastavnika, a sa druge, da li će uopšte uslovi za realizaciju standardne nastave biti mogući i da li će naši studenti dobiti adekvatno znanje u školskoj godini koja je bila pred nama – rekao je prof. Doroslovački - Nakon sveobuhvatnih istraživanja i konsultacija sa velikim brojem stručnjaka, napravili smo izbor platforme za izvođenje nastave. Naša IT služba pripremala se nekoliko meseci da inkorporira odabranu platformu u naš nastavnički i studentski servis – naveo je prof. Doroslovački i istakao da je prva polovina zimskog semestra prošla uz odlične rezultate.
Za nastavnike i studente Fakulteta tehničkih nauka postavljen je sistem za učenje na daljinu (LMS – Learning Management System) Canvas. Studenti i profesori uz pomoć mejl naloga na FTN mogu da pristupe sistemu i tako se uključe u nastavu i radionice. Nastavnici su već postavili svoja predavanja i literaturu, a uz pomoć kalendara mogu da upišu raspored i zakažu predavanja. Takođe, mogu da vide ko je od studenata prisutan na predavanju i da ga po potrebi ocene, a studenti mogu da prate i sve ocene i aktivnosti.
- Jako smo zadovoljni posećenošću predavanja i vežbi, ali i interakcijom između studenata i nastavnika. Kao i na redovnim predavanjima, studenti svojim profesorima u svakom trenutku mogu da postave pitanje u vezi sa gradivom. Osim toga, imamo i kompletnu evidenciju oko celokupnog rada i pohađanja nastave što je vrlo važno – rekao je prof. Doroslovački i dodao da se, osim u nastavi, ovakav vid onaljan komunikacije praktikuje i za zvanične sastanke zaposlenih, kao i svih organa Fakulteta.
Način izvođenja onlajn nastave na konferenciji detaljno je prezentovao deo tima IT službe Fakulteta tehničkih nauka koji je razvio ovaj sistem: Igor Zečević, šef IT službe, Petar Bjeljac, Rade Lučić i Tamara Andrejić.
Igor Zečević naveo je da je za njihov inženjerski tim najveći izazov u realizaciji onlajn nastave bio veličina Fakulteta jer je takav vid nastavu bilo potrebno organizovati za veliki broj učesnika koji slušaju predmete na 80 studijskiih programa svih stepena studija.
-Nakon ozbiljne pripreme na nivou čitavog Fakulteta, uspeli smo da automatizujemo proces zakazivanja onlajn nastave. U MS Timsu je za svaki nastavni predmet programski kreiran po jedan tim, a zatim i odgovarajuće grupe studenata po vidovima nastave: predavanja, auditorne vežbe, računarske vežbe.., što nam je pojednostavilo samu realizaciju, ali i održavanje platforme. Osim toga, još jedan od ciljeva je bio da se i nastavnicima što više olakša prilagođavanje novim uslovima realizacije nastave. Na ovaj način je u potpunosti eliminisana potreba da se nastavno osoblje bave administracijom, što im je omogućilo da se maksimalno fokusiraju na samu nastavu i njen kvalitet – zaključio je Zečević.
V. C.