Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Три деценије КУД-а Тибискус из Уздина у монографији на 500 страница

23.11.2020. 11:17 11:20
Пише:
Фото: Vasile Barbu/Dnevnik

УЗДИН: У културном животу Уздина и румунске мањинске заједнице у Војводини запажено место има Књижевно уметничко друштво „Тибискус” које је ове године обележило три деценије постојања.

Активности се ове сезоне усклађују са епидемиолошком ситуацијом, а председник КУД „Тибискус” Василе Барбу истиче да је у години јубилеја изузетно плодна била издавачка делатност.

Успели смо у овој години да објавимо 12 бројева нашег периодичног листа „Тибискус”, као и два броја листа „Мраморак” за Румуне из насеља Мраморак у ковинској општини. Лист у Мраморку смо покренули у сарадњи са Црквеном општином Румунске православне цркве из тог села. Објавили смо још и четири књиге на румунском и српском језику, сумира учинак Василе Барбу.

Између корица су се нашле песме Виорела Ћолоке на банатском дијалекту румунског језика, затим књига савремене песникиње Викторије Милеску из Букурешта „Земљо као гнездо” на српском језику у препеву Васила Барбуа. Вредна је и књига „Уздинске благовести” која представља панораму поезије о Уздину заступајући 17 аутора, такође и антологију најлепших песама објављених до сада у листу „Тибискус” под насловом „Како су лагани тешки ланци”.


Музеј сећања

Захваљујући КУД „Тибискус” Уздин има „Музеј сећања”, један леп кутак отворен пре шест година. Красе га платна уздинских самоуких сликарки, старе фотографије из прошлости села које приказују чиме су се Уздинци некада бавили, шта им је било и у души и на души, како су се дружили, такође и шта су радили.

Василе Барбу каже да су се Уздинци одувек највише бавили земљорадњом и сточарством, па отуда на једном месту запрега, саонице, плугови, мноштво старих алатки из паорлука, али и других области привређивања, старине из покућства. Све је стало у простор који је за ову сврху „Тибискусу” уступила МЗ Уздин. Експонати за ову поставку су дуго прикупљани и чувају се као изузетно етнолошко, духовно и културно благо. Оно што је сакупљено одржава се и покаже посетиоцима. 


У КУД „Тибискус” као најзначајније истичу достојно обележавање 30 година постојања Друштва и за ту прилику приређено је и објављена капитално издање монографије на 500 страница А4 формата, коју су приредили Елена Марија Мургу и Василе Барбу. Издавач монографије је Завод за културу војвођанских Румуна. Монографија је обухватила све активности Друштва „Тибискус” у протеклом периоду, а према речима Барбуа, урађено је заиста много на неговању књижевног и културног стваралаштва на румунском језику у Банату, а такође и неговању румунско-српских књижевних и културних веза. У издању Завода за културу војвођанских Румуна је истим поводом објављена и књига Васила Барбуа „Уздин у потрази за вечношћу”, у којој су се нашли радови о Уздину које је Бабру презентовао на разним научним скуповима. Уз све то објављени су радови 23. међународног симпозијума „Знаменити Банаћани”, а књига је изашла из штампе у граду Баја Маре на северу Румуније.

Од манифестација КУД „Тибискус” је ове године пре почетка епидемије короне успело да организује неколико приредби, од којих је најзначајнија „Књижевни колоквиј” посвећена највећем румунском песнику Михаљу Еминеску. Летос, када је епидемија короне мало утихнула, у Уздину је у присуству љубитеља писане речи одржан међународни фестивал поезије „Путеви класја”. На 27. издању тог фестивала лауреат је био песник Теодор Гроза из Месића код Вршца. Ентузијасти и посленици „Тибискуса” пригодним изложбама дали су допринос манифестацији „Дани Уздина”.

Нажалост, због епидемије неке наше значајне манифестације нисмо успели да организујемо, као што су конкурс рецитатора „Благовести”, међународни симпозијум „Знаменити Банаћани” и друге. Надамо се да ћемо идуће године успети да одржимо све наше традиционалне манифестације, закључио је Василе Барбу.

Текст и фото: М. Митровић

Пројекат „Ковачица на длану“ реализује “Дунав Продукција”, а суфинансира Општина Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар
Санација фискултурних сала у школама Ковачице и Уздина

Санација фискултурних сала у школама Ковачице и Уздина

18.12.2019. 12:45 12:47