Tri decenije KUD-a Tibiskus iz Uzdina u monografiji na 500 stranica
UZDIN: U kulturnom životu Uzdina i rumunske manjinske zajednice u Vojvodini zapaženo mesto ima Književno umetničko društvo „Tibiskus” koje je ove godine obeležilo tri decenije postojanja.
Aktivnosti se ove sezone usklađuju sa epidemiološkom situacijom, a predsednik KUD „Tibiskus” Vasile Barbu ističe da je u godini jubileja izuzetno plodna bila izdavačka delatnost.
Uspeli smo u ovoj godini da objavimo 12 brojeva našeg periodičnog lista „Tibiskus”, kao i dva broja lista „Mramorak” za Rumune iz naselja Mramorak u kovinskoj opštini. List u Mramorku smo pokrenuli u saradnji sa Crkvenom opštinom Rumunske pravoslavne crkve iz tog sela. Objavili smo još i četiri knjige na rumunskom i srpskom jeziku, sumira učinak Vasile Barbu.
Između korica su se našle pesme Viorela Ćoloke na banatskom dijalektu rumunskog jezika, zatim knjiga savremene pesnikinje Viktorije Milesku iz Bukurešta „Zemljo kao gnezdo” na srpskom jeziku u prepevu Vasila Barbua. Vredna je i knjiga „Uzdinske blagovesti” koja predstavlja panoramu poezije o Uzdinu zastupajući 17 autora, takođe i antologiju najlepših pesama objavljenih do sada u listu „Tibiskus” pod naslovom „Kako su lagani teški lanci”.
Zahvaljujući KUD „Tibiskus” Uzdin ima „Muzej sećanja”, jedan lep kutak otvoren pre šest godina. Krase ga platna uzdinskih samoukih slikarki, stare fotografije iz prošlosti sela koje prikazuju čime su se Uzdinci nekada bavili, šta im je bilo i u duši i na duši, kako su se družili, takođe i šta su radili.
Vasile Barbu kaže da su se Uzdinci oduvek najviše bavili zemljoradnjom i stočarstvom, pa otuda na jednom mestu zaprega, saonice, plugovi, mnoštvo starih alatki iz paorluka, ali i drugih oblasti privređivanja, starine iz pokućstva. Sve je stalo u prostor koji je za ovu svrhu „Tibiskusu” ustupila MZ Uzdin. Eksponati za ovu postavku su dugo prikupljani i čuvaju se kao izuzetno etnološko, duhovno i kulturno blago. Ono što je sakupljeno održava se i pokaže posetiocima.
U KUD „Tibiskus” kao najznačajnije ističu dostojno obeležavanje 30 godina postojanja Društva i za tu priliku priređeno je i objavljena kapitalno izdanje monografije na 500 stranica A4 formata, koju su priredili Elena Marija Murgu i Vasile Barbu. Izdavač monografije je Zavod za kulturu vojvođanskih Rumuna. Monografija je obuhvatila sve aktivnosti Društva „Tibiskus” u proteklom periodu, a prema rečima Barbua, urađeno je zaista mnogo na negovanju književnog i kulturnog stvaralaštva na rumunskom jeziku u Banatu, a takođe i negovanju rumunsko-srpskih književnih i kulturnih veza. U izdanju Zavoda za kulturu vojvođanskih Rumuna je istim povodom objavljena i knjiga Vasila Barbua „Uzdin u potrazi za večnošću”, u kojoj su se našli radovi o Uzdinu koje je Babru prezentovao na raznim naučnim skupovima. Uz sve to objavljeni su radovi 23. međunarodnog simpozijuma „Znameniti Banaćani”, a knjiga je izašla iz štampe u gradu Baja Mare na severu Rumunije.
Od manifestacija KUD „Tibiskus” je ove godine pre početka epidemije korone uspelo da organizuje nekoliko priredbi, od kojih je najznačajnija „Književni kolokvij” posvećena najvećem rumunskom pesniku Mihalju Eminesku. Letos, kada je epidemija korone malo utihnula, u Uzdinu je u prisustvu ljubitelja pisane reči održan međunarodni festival poezije „Putevi klasja”. Na 27. izdanju tog festivala laureat je bio pesnik Teodor Groza iz Mesića kod Vršca. Entuzijasti i poslenici „Tibiskusa” prigodnim izložbama dali su doprinos manifestaciji „Dani Uzdina”.
Nažalost, zbog epidemije neke naše značajne manifestacije nismo uspeli da organizujemo, kao što su konkurs recitatora „Blagovesti”, međunarodni simpozijum „Znameniti Banaćani” i druge. Nadamo se da ćemo iduće godine uspeti da održimo sve naše tradicionalne manifestacije, zaključio je Vasile Barbu.
Tekst i foto: M. Mitrović
Projekat „Kovačica na dlanu“ realizuje “Dunav Produkcija”, a sufinansira Opština Kovačica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne odražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.