Водећи британски онколог: Други талас није толико смртоносан
ЛОНДОН: Водећи британски онколог Карол Сикора (72) тврди да други талас епидемије корона вируса није толико смртоносан, али да би паника могла да доведе до катастрофалних последица и великог губитка живота.
Он је за "Дејли мејл" рекао да разуме страх који је код људи изазвала пандемија, посебно код хроничних болесника, и узнемиреност због прекида уобичајеног начина живота, али је напоменуо да су ти страхови били појачани смерницама британске владе која није следила препоруке стручњака, преноси Блиц жена.
Проширени, али несавршени режим тестирања у Великој Британији открио је повећану стопе заразе у многим регионима, која није погубна, али је далеко од идеалног, напомиње Сикора. Он је рекао да повратак на карантин треба да буде последња опција у Британији, јер би могао да изазове панику и да буде погубан по физичко и ментално здравље људи.
Упркос порасту стопе заражених, у Великој Британији и неким другим земљама, као што је Шпанија, број хоспитализованих пацијената се не повећава. Ипак, питање је да ли ће се овај позитиван тренд наставити, истиче водећи британски онколог. Он је мишљења да је тај сценарио могућ, с обзиром на то да пацијенти који су тренутно заражени корона вирусом имају благе симптоме и осећају се добро.
Сикора је рекао да је важније да млади људи не преносе вирус старијим људима и особама које су у ризичним групама него то колико ће се младих заразити короном. Он је подсетио на чињеницу да ниједно дете у Великој Британији није умрло од корона вируса, као и да људи млађи од 50 година у овој земљи имају већу шансу да страдају у саобраћајној несрећи него да умру од ковид-19.
Водећи британски онколог је указао и на опасност ограниченог карантина, о којем је говорио британски министар здравља, јер постоји могућност да дође до пораста броја заражених одмах по укидању ове мере.