Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Домови спремни за 3.064 академаца, улазница негативан серолошки тест

16.09.2020. 10:54 11:00
Пише:
Фото: U menzi se poštuju preventivne mere/Dnevnik (Vanja Fifa)

НОВИ САД: С јучерашњим даном, завршен је конкурс за пријаву бруцоша на домска места, док остали студенти имају рок за предају докумената од данас до 15. октобра. Усељење новајлија планирано је 1. октобра, а старијих академаца у другој половини новембра.

Трудимо се да у Србији будемо први који ће објавити прелиминарне, а после осам дана и коначне ранг-листе, што нам успева већ неколико година уназад, каже директор Студентског центра Нови Сад Зоран Мартиновић.

Како додаје, од близу 800 студената прве године који су се пријавили за места у нашим домовима, успеће да сместе око 40 одсто кандидата, с тим што је додатних 10 одсто капацитета намењено младима из друштвено осетљивих група, у које потпадају реконвалесценти, особе с ивалидитетом, те деца из ромских, једнородитељских и социјално угрожених породица.

С тим у вези,  дом „Слободан Бајић” има посебно крило за студенте с инвалидитетом, који у својој соби могу да бораве с личним пратиоцем. Можемо се похвалити веома добрим односом с Удружењем студената инвалида, које је присутно у свим нашим комисијама за бодовање, као и анализу конкурса, поручио је Мартиновић.

Како тврди, домови могу да приме укупно 3.064 корисника, од тога 2.713 у Новом Саду, око 200 у Зрењанину и преко 100 у Сомбору.

Смештајне капацитете нисмо смањивали, с тиме да смо на препоруку Министарства просвете у сваком од наших објеката издвојили по једну собу за изолацију студената суспектних на ковид-19. Уколико буде потребан већи број кревета за заражене, имамо простора и за то. У крајњем случају, одвојићемо чак и цела крила. Искрено се надам да то неће бити нужно, али смо спремни на све сценарије, каже саговорник.

С обзиром на ситуацију која се непланирано продужила на почетак академске године, стриктно су примењене све препоруке и упутства Кризног штаба, ресорног министарства и осталих институција укључених у борбу против короне која су важила и током ванредног стања. То је потврђено прошлонедељном инспекцијом Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, која није имала ниједну примедбу.

Појачали смо службу обезбеђења која контролише улазак у домове и излазак из њих, али и присуство трећих лица, што се показало као добра брана ширењу ковида. Забрањене су посете, било каква већа окупљања и тзв. преноћиште, на које су имали право родитељи и друге особе блиске станарима дома. На улазу у сваки студентски дом, где се обавезно мери температура, имамо дезобаријере, док је у ходницима постављено више десетина посуда са дезинфекционим средствима. Обавеза корисника и запослених је да носе маске у свим заједничким просторијама и ходницима. Њих углавном набављају сами, мада се, уколико су их заборавили, могу послужити на улазу у објекат, додаје Мартиновић.

Од почетка пандемије, у Студентском центру регистрована су четири случаја са позитивним налазима на ковид-19.

Једна студенткиња, која је станар дома, боравила је у то време код куће, док је друга била изолована у соби и понашала се врло дисциплиновано. Имали смо и два запослена који су прошли период изолације. Могу да се похвалим да немамо ни студената ни запослених који су тренутно заражени. С тим у вези, као установа морамо да апелујемо на личну одговорност, каже наш саговорник и напомиње да би на сваку промену здравственог стања коју академац сам детектује требало да се јави Заводу за здравствену заштиту студената, где ће добити контролни преглед. Док чека резултат теста, у обавези је да буде изолован како се вирус не би неконтролисано ширио.

Уколико је налаз позитиван, улази у процедуру поменутог Завода, а ми смо у обавези да му пружимо смештај где ће бити сам, истиче.

У Студентском центру, како додаје, постоји могућност редовне доставе хране онима који су у изолацији, међутим, ту су наишли на нешто што је за похвалу, а то је солидарност колега и цимера, који су ономад оболелој студенткињи набављали све што јој је било потребно.

Повратак студената из Републике Српске, Црне Горе и унутрашњости Србије је следећа кризна тачка, истиче Мартиновић.

Један од предвиђених услова за усељење у домове је обавезан лекарски преглед који спроводи Завод за здравствену заштиту студената. Ове године у укупну цену, која се није мењала, урачунат је и серолошки тест. Практично, то значи да се у домове усељавају само студенти с негативним тестом, додаје.


За санацију и одржавање домова од Покрајине 46 милиона

Према речима Мартиновића, Студентски центар је ове године добио новчане износе веће него досад: из Републике, 46 милиона динара за санацију и одржавање објеката, те преко пет милиона за опрему студентских домова, а од Покрајине око четири милиона за подизање стандарда смештајних капацитета.

У домове друге категорије, где спадају „Слободан Бајић”, „Вељко Влаховић” и објекат у Зрењанину, потребно је улагати више због саме конструкције и времена изградње, док је „Никола Тесла”, као најновији (2009), у најбољем општем стању и важи за фаворит међу академцима.


О превентивним мерама, које укључују пролазак кроз дезобаријеру, мерење температуре, употребу дезинфекционих средстава, ношење маске и одржавање сигурне дистанце, води се рачуна и у студенским мензама.

Распоред седења је такав да се поштује дистанца од најмање метар и по, а маске се носе све време, осим током обедовања. Између запослених који служе храну и студената поставили смо плоче од плексигласа, а број корисника никад не прелази капацитет дозвољен према расположивој квадратури. Тренутно се послужује између 1.800 и 2.000 оброка дневно, а по потреби отварамо и тзв. трећу линију. У наредном периоду, када се студенти уселе, активираћемо и Малу мензу, јер у том периоду број оброка на дневном нивоу зна да се попне и на 8.000. Редовно спроводимо анкете како бисмо саставили јеловнике који ће задовољити укус сваког студента, поштујући верске празнике, веганство, вегетаријанство и остале специфичности, каже саговорник, додајући како је студентска менза током ванредног стања допремила на Сајам око 17.000 оброка за пацијенте, медицинске раднике и припаднике Војске Србије.

С. Милачић

 

Пише:
Пошаљите коментар