Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Енолог Татјана Пећерић: Кореографија у боцама врхунског вина

06.09.2020. 12:39 12:42
Пише:
Фото: Приватна архива

На светски вински пут Татјана Пећерић је кренула по завршетку основних студија на Пољопривредном факултету у Новом Саду, а сада ангажман има у познатим винаријама у Каталонији, где од 2018. има и свој вински бренд “Кореографиа” у боци.

После виноградарства и воћарства на новосадском Пољопривредном факулета Татјана Пећерић је мастер студије у оквиру Винифера еуро мастер програма завршила у Монтпељеу у Француској и Гајзенхајму у Немачкој, а потом праксу стицала у винаријама у француском Бордоу, Новом Зеланду, Канади, Шпанији и Швајцарској, да би се од пре четири године скрасила у регији Приорат у Каталонији, у Шпанији, где је главни енолог у винарији “Тероир ал Лимит”, главни је енолог и представник још винарије “Тероир Сенсе Фронтерес” у регији Монтсант истих власника.

- У породици је једино мој деда с мамине стране имао мали виноград, али моја љубав према вину се јавила касније, спонтано без неког посебног размиш­љања и планирања - прича Татјана Пећерић. - Увек ме је привлачило нешто што је динамично и што се тиче природе, па ми је у школи увек биологија била главни предмет. Шеснаест година сам играла фолклор у КУД “Младост” у родном граду, па сам добила прилику да путујем ван граница Србије. У Француску смо годинама одлазили на двонедељне турнеје. Када сам кренула на турнеје имала сам 15 година и тада још нисам нешто много знала о вину, али ме је некако завела француска винска култура.

У породицама у Француској где су суботички фолклорци боравили, уз сто пун хране, увек је било и вина. Татјана вели да је то превагнуло у опредељењу да након гимназије студира виноградарство и воћартсво, увидевши да је то управо оно што је занима.

- Била сам добар студент и имала сам среће да добијем стипендију без које не бих могла да приуштим себи мастер на Винифера еуро програму. То је интернационални програм где је у истој групи било 35 колега из света. За мастер рад изабрала сам Немачку, у Институту у Гајзенхајму који је светски познат и цењен у винарству - напомиње наша саговорница, која каже да је уз колеге с којима је била на мастер студијама прогледала у свет вина. 

Татјана наглашава да је од студија схватила да је њен пут органска, одржива и биодинамична производња вина и да тиме жели да се води и бави у животу.

- С великим одушевљењем сам радила и стицала искуство неколико година широм света, увек на мањим, фамилијарним имањима која су се бавила искључиво овом врстом производње како у виноградима, тако и у винаријама, која су се водила истом визијом коју имам. У Бордоу сам била пола године на позицији асистента власнице винарије која је енолог, што ми је било прво велико искуство, где сам прошла све од чишћења танкова до доношења одлука у производњи вина. После четири месеца у Новом Зеланду годину дана сам провела у Канади, па четири месеца имала прво искуство у регији Приорат у Шпанији,  потом сам била годину и по у једној винској регији у Швајцарској, да бих се од 2016. године скрасила у Приорату, где сам добила прилику за стални ангажман. Прихватила сам понуду јер сам видела да имам могућност за напредовање у каријери - открива Татјана.

У винарији у којој је добила стални посао Татјана је захваљујући стручности, преданости вину и залагању из године у годину учвршћивала позицију, стекавши поверење, па је 2017. године преузела производњу вина и контролу у две винарије у различитим винским регијама Приорат и Монтсант, а годину касније још већу одговорност да буде главни енолог.

- Доста је обавеза и одговорности, али је много занимљиво и изазовно, што изискује пуно енергије и времена, али мени то одговара. Доказати се у свету винарства није лако, поготова као жена, што данас у тој бранши није толико табу тема, јер нас има доста успешних и познатих. Својим радом, стеченим искуством и визијом доспела сам до позиције где могу да покажем оно што знам. Мислим да је битно да се пронађу прави људи који могу да вас подрже у оном што радите - сматра Татјана.

Она напомиње да јој сви обично говоре, како је могуће то све остварити у малој средини, јер село у коме живи има 75 становника, већином старих.

- Винарија је светски позната и што се квалитета вина тиче високо смо котирани. За вино које  се зове “Лес Мањес” из бербе 2016. године, добили смо 100 поена од Роберта Паркера, који је један од најпознатијих критичара и дегустатора вина у свету, а то добијају само вина екстра квалитета. Сваки дан радимо на томе да квалитет буде што бољи. Регија Приорат је чувена по црвеним винима, а локалне познате сорте су гренаш и карињан. Регија је јако специфична у брдима, удаљеним сат и 45 минута вожње аутомобилом од Барселоне - објашњава Татјана Пећерић.          

Од када се почела бавити вином Татјана је имала жељу да створи свој вински бренд. Она напомиње да је лепо када као енолог за некога производиш вино, али имати своје вино је ипак нешто посебно.

- Да имам своје вино прилика ми се указала још док сам боравила и радила у Швајцарској, али сам некако баш пре бербе прешла у Шпанију, па сам ту могућност искористила 2018. године - објашњава Татјана - То је мешавина  сорти гренаш и карињан, које се узгајају на надморској висини од 750 метара, на предивном земљишту и стварно су специфичне. Виноград није мој, а пријатељ чији су, држи их  у органским условима. Вино које сам осмислила има свој карактер, није справљано у бурадима него у амфорама, истински одржава место где се узгаја винова лоза и грожђе које она рађа. У винаријама у којима радим иначе све се обавља тако да одражава регију из које долази грожђе, сав примарни укус вина је задржан и нема других додатака, попут ваниле, кокоса или додатака, слатких танина, којих има у неким другим винима, на шта су људи навикли. Свој вински бренд сам назвала “Кореографија” јер сам хтела да га повежем са тиме што ме је играње у фолклору довело до Француске, где сам упознала културу вина и просто мислим да је винарство као и игра, нешто где можеш да се изразиш. Хтела сам да моје вино буде омаж тој игри и зове се “Пас Де Deux”, што је у преводу “игра у двоје”, односно игра две локалне сорте грођа. 

Вино које прави наишло је на интересовање љубитеља “божанске капљице”, а Татјанина продукција је за сада доста скромна. Прва серија из 2018. је стала у 1.200 боца, што сматра да је доста за почетак, али већ наредне године је направила 2.400 боца.

- Не планирам да на овоме станем и имам још пројеката и у глави и на папиру, тако да би требало ускоро да их остварујем. Жеља ми је да наставим са другим винима, да се бренд “Кореографија” прошири. Боца вина бренда “Кореографија” у винским радњама кошта 36 евра и приступачна је у односу на квалитет и услове у којима се ствара, рекла бих да је на свом месту. У винарији где радим имамо вина чије цене се крећу од 16 до 280 евра по боци, тако да је моје вино прихватљиво за овдашње тржиште и ценом и квалитетом. Дегустирала су га два најзначајнија критичара Роберт Паркер и Yеms Суклинг и дали су му 93 поена, што је за вино висока оцена  имајући у виду да је ново на тржишту. Треба знати да ми овде вина правимо архаично, на старински начин, у њега се уноси много љубави и ручног рада, па се грожђе ногама у кацама гази. Има људи који знају то да цене и уживају у свакој чаши и боци вина - закључује Татјана Пећерић, уз жељу да се вина која справља у Шпанији у догледно време нађу и на тржишту Србије.

Милорад Митровић

Пише:
Пошаљите коментар