Зелено светло за јапански „Тојо тајерс” у Инђији
ИНЂИЈА: Комисија за контролу државне помоћи дала је сагласност за давање без накнаде 637.455 квадратна метра земљишта у Инђији компанији „Тојо тајерс” за изградњу фабрике гума, објавило је то државно контролно тело.
Вредност овог земљишта у Инђији, које ће бити отуђено без накнаде, по процени Пореска управе је 352,8 милиона динара, што је 553 динара по квадратном метру.
Комисија је констатовала да постоји државна подршка овој инвестицији у Инђији и одобрила је. Како се наводи, у тој фабрици ће до 2023. године бити запослено најмање 523 радника на неодређено време.
Укупно улагање инвеститора у материјална и нематеријална средства за овај инвестициони пројекат биће 364 милиона евра, а од тога најмање 25 посто улагања мора бити финансирано из средстава која не садрже било какву државну помоћ.
Инвеститор се обавезао да новоотворена радна места повезана са инвестицијом, као и инвестицију задржи на територији Инђије најмање пет година од дана завршетка инвестиционог пројекта.
Јапански „Тојо тајерс” на свету има седам фабрика за производњу гума и четири за производњу делова за аутомобиле. Производња гума чини 85 процената укупне продаје ове компаније, у асортиману су гуме за путничка возила, СУВ, камионете, камионе и аутобусе. Будућа фабрика у Инђији биће центар за производњу гума за европско и руско тржиште.
Подсећамо, након информације да је потписан уговор са јапанском компанијом, председник инђијске општине Владимир Гак рекао је да је то велики дан за Инђију, нешто што мења историју из корена, али и привредну и геополитичку слику Србије.
- Када вам дође таква компанија, то значи да су потпуно сигурни у политичку стабилност и уређеност државе пошто су јапански инвеститори толико прецизни да су за време 29 посета гледали сваки детаљ, а од читаве Европе изабрали баш Србију, односно Инђију, што је наш понос- подвукао је Гак, напомињући да је инђијска локална самоуправа урадила много тога да би се показала у најбољем светлу.
- Победити Словачку, Пољску, све државе и градове у Европи које можете набројати, да то баш буду Србија и Инђија заиста је велика ствар и становници Инђије треба да буду врло поносни- казао је Гак. Како је додао, сва документација коју издаје локална самоуправа је спремна и познати су по томе да сваки инвеститор у Инђији, од тренутка када припреми документацију, у року од три дана добија грађевинску дозволу.
Он је напоменуо да је осам од десет нових уговора потписано управо у Североисточној зони, где ће се градити фабрика гума, а свака компанија је купила земљиште од општине Инђија, новац уплатила у buyеt Општине.
- Подсећам да Индустријска зона није постојала, већ је то било 97 хектара под кукурузом, пшеницом, док је данас то најбоље опремљена Индустријска зона, с најбољим географским положајем, што је био разлог да инвеститор дође - рекао је Гак.
М. Сћ.