„Дневник” сазнаје: У овој години у порасту кријумчарење медикамената
Цариници све чешће откривају лекове које шверцери покушавају да прокријумчаре, а који могу представљати озбиљну опасност, не само по здравље већ и по живот људи који их употребљавају јер не пролазе инспекцијске контроле квалитета и здравствене исправности.
Злоупотреба лекова је, на европском нивоу, све већи и озбиљнији проблем с којим се треба ухватити у коштац. Организованих група је све више јер је у тој области криминала профит за починиоце висок, а ризик за откривање и кажњавање релативно мали.
П статистици којом располаже Управа царина, од почетка ове године заплењено је око пола милиона појединачних доза нелегалних лекова, што износи количину одузету на нашим граничним прелазима током прошле године. Ако се има у виду да је 2018. године заплењено упола мање медикамената, јасно је да је и тај вид кријумчарења у порасту, кажу у Управи царина.
Највећа овогодишња заплена десила се 25. маја на излазу граничног прелаза Богојево, када су цариници, у сарадњи с полицијом, спречили покушај кријумчарења више од 360.000 таблета и више од десет килограма психоактивних лекова сакривених у фабричкој шупљини пода приколице камиона.
Подсетимо, прекршај је откривен након што је на ред за
контролу пристигао камион београдских регистарских ознака, који је, по речима возача, празан кренуо на утовар у Хрватску. Приликом детаљног прегледа, који је ипак уследио, у фабричкој шупљини пода приколице, такозваном кориту, отркривене су две велике путне торбе пуне психоактивних лекова.
Како је тада саопштила Управа царина, у једној од торби пронађено је око 360.000 таблета „ксанакса”, спакованих у 3.620 бочица од по 100 комада. У другој торби пронађене су још две кесе непознатих лекова у ринфузи. У једној кеси је било око седам килограма таблета на бази алпразолама, који је такође на листи психоактивних супстанци, док је друга кеса сличне величине испуњена таблетама непознатог лека у расутом стању.
Без обзира на ванредне околности и границе затворене за путнички промет због сузбијања пандемије коронавируса, увек има довољно оних који би желели да искористе ситуацију.
Један од таквих случајева догодио се 24. априла, када су цариници спречили покушај кријумчарења велике количине седатива у танковима за ваздух на приколици камиона београдских регистарских ознака. Случај је откривен захваљујући царинском мобилном скенеру на излазу граничног прелаза Хоргош, када је анализом снимка уочено да у поменутим танковима налази нешто сумњиво, а камион је ка Шведској и Норвешкој превозио ауто-делове, лепак и силосе у деловима. Због тога је спроведен детаљан преглед и када су танкови размонтирани, било је јасно да су оба до врха испуњена психоактивним лековима „ксалол” и „ривотрил”. Тада је укупно откривено 99.652 таблете „ксалола” и 18.890 таблета „ривотрила”.
Средства за потенцију су, осим психоактивних лекова и седатива, веома заступљена у царинским запленама. Током 2019. године заплењено је више од 3.000 кесица, таблета и теглица цијалиса, камагре, вијагре и других препарата, као и преко пет килограма различитих врста турског меда за потенцију.
Пракса показује да је шверц седатива и лекова за потенцију веома исплатив јер се људи устручавају да их набављају легално па пристају да их плаћају скупље код нелегалних добављача. Неки подаци чак показују да је шверц медикамената за потенцију исплативији од кријумчарења дроге. Често су на листи кријумчара и лекови који се због својих опојних својстава злоупотребљавају, па су, осим „tamola-XX”, ту још и „трамадол”, „ривотрил”, али и „модифинил”, популарно назван „паметна дрога”. На листи најчешће кријумчарених лекова су и они за смирење, попут „ксалола”, „лексилијума”, „лорсилана”, „апаурина”.
Бележи се и знатан број покушаја шверца хормона тестостерона, стероида и анаболика, као и суплемената за бодибилдере, попут разних протеинских препарата.
Велики пораст потрошње лекова и дијететских суплемената у протеклој деценији, општа глобализација и слободна трговина створили су и повољније услове за производњу фалсификованих лекова, који, осим кријумчарским каналима, свој пут до крајњих корисника проналазе све чешће и путем интернета, што такође представља огроман друштвени проблем.
Кризна времена, као што је пандемија коронавируса, додатно мотивише на нечасну и нелегалну зараду од те врсте кријумчарења.
Управа царина настоји да, сходно својим могућностима, стане на пут свима онима који су у том ланцу ради профита спремни чак и на то да свесно угрозе нечије здравље и живот, а постигнути резултати сведоче о томе да цариници јесу озбиљна препрека кријумчарима лекова.
Д. Николић