Нико неће у обућаре, места највише у Пољопривредној школи
Од 68.853 евидентираних осмака у Србији, 67.226 положило је малу матуру и стекло право да се ове године упише у државну средњу школу, што је у првом року учинило њих 61.562.
Поново се показало да имају прилично реалне жеље, будући да је по првој распоређено 39.195 ђака (63,67 одсто), по другој 9.068 (14,73 одсто), а трећој 4.358 (7,08 одсто). У другом кругу своје место нашло је још 1.255 школараца: највише њих определило се за четворогодишње недуалне профиле (771), а затим за трогодишње (336), док ће се према дуалном моделу образовати још 116 свршених основаца: 110 ученика три године, а њих шесторо – четири. Преосталима, међу којима је и 1.386 осмака који из оправданих разлога нису изашли на малу матуру, следи још једна шанса крајем августа. Са њима ће конкурисати и ђаци који ће полагати разредни испит истог месеца.
У новосадској општини, места за трећи уписни круг остало је највише у футошкој Пољопривредној школи, и то на смеровима пољопривредни произвођач (10), руковалац – механичар пољопривредне технике (5), узгајивач спортских коња (13) будући да су на новом образовном профилу попуњене тек две школске клупе, цвећар – вртлар (1), пољопривредни техничар са наставом на мађарском језику (26) и техничар пољопривредне технике (19). Готово идентична ситуација била је и лане, када је ова школа са домом ученика остала краћа за 75 новајлија.
Једино одељење у Војводини које није имало ниједног кандидата за расположивих 12 места јесте одељење обућара у Техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн”, те је извесно да ће бити угашено. То је лане задесило дуални разред оператера основних грађевинских радова, па су једина два ученика пребачена на друге образовне профиле. Ове године је донекле поправљен резултат јер су у првом и другом кругу уписана по четири свршена осмака, док им недостаје још седам да попуне квоту. Довољног интересовања није било ни за галантеристе, где мањка још осам ђака.
Иако су ова занимања тражена на тржишту и посебно стимулисана стипендијама, Техничка школа „Павле Савић” није успела да заокружи одељења пекара (4), месара (11) и оператера у прехрамбеној индустрији (3). Лане је из истог разлога формирано комбиновано одељење, што је могуће решење уколико смерови имају бар пет истих предмета. Након прошлогодишњег фијаска са само три кандидата за техничаре биотехнологије, због чега је Министарство просвете расформирало разред, ове године су срећом успели да попуне свих 30 места.
За трећи уписни круг у новосадској Средњој машинској школи остала је тек понека клупа за дуалне профиле – индустријског механичара (2) и оператера машинске обраде (4). Упражњених места за наставу на мађарском језику има у Елекротехничкој школи „Михајло Пупин” (електротехничар мултимедија – 17), Медицинској школи „7. април” (медицинска сестра техничар – 9), Гимназији „Светозар Марковић” (општи тип – 11) и Школи за дизајн „Богдан Шупут” (техничар дизајна графике – 15).
Ученици са посебним способностима нису успели да попуне сва места у двојезичним одељењима природно-математичког смера у Јовиној гимназији (српско-руско и српско-немачко), па ни разред надарених за математику где се настава одвија на српском. У Карловачкој гимназији мањкало је интересовања за класичне језике и руски. По пет празних места остало је и у специјалним одељењима, одобреним ове године: за географију и историју у Карловачкој, а за сценске и аудио-визуелне уметности у Лазиној гимназији.
С. Милачић
Фото. архива Дневника