Томпсону југословенска Удба "пакује" преко немачких новина
22.07.2020.
12:12
12:15
Коментари (0)
ЗАГРЕБ: Хрватски певач Марко Перковић Томпсон, који у својим песмама велича усташтво, незадовољан начином на који је немачки Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ) објавио његов интервју, доставио је данас хрватским медијима интегралну верзију разговора са новинаром Михаелом Мартенсом.
Томпсону је, наиме, засметало то што је Мартенс у писаном и интернет издању разговор објавио, са анализом његових спорних јавних наступа и идеологију коју промовирше у својим песмама.
Томпсон сматра да је преварен и зато је хрватским медијима дотавио интегрални интервју на хрватском и немачком језику.
У веома опширном интегралном интервјуу у форми питања и одговора, Томпшон прича о својој поридици, мајци и оцу, и комунизму за који каже да је био немилосрдан за све оне којима се није свиђао.
Каже и да је док је ишао у школу мало ко од деце веровао у ту, како каже, југословенску причу.
Потврдио је да је био Титов пионир, али само зато што, како каже, није било другог избора.
Упитан да ли је за Хрватску оно што је Цеца Ражнатовић за Србију, Томпсон каже да је то “смешно поређење” и да Цеца и он немају ништа што их повезује.
На опаску да Цеца пуни стадионе у Србији, а он у Хрватској, Томпсон одговара да су им музички стилови различити.
На констатацију да његов надимак потиче од назива америчког митраљеза, Томпсон каже да га је добио на самом почетку рата, када је Хрватска, како наводи, “нападнута од српског агресора”.
Надимак му, додаје, не смета, напротив велика му је успомена и повезан је са одбраном “од агресора и постављање линије у Чавоглавама која је остала до краја рата и која је одбранила тај део Хрватске тиме сто је четнике и југославенску армију зауставила у походу према Сплиту”.
Говорећи о усташком покличу у његовој песми “Бојна Чавоглаве” и концертима, Томпсон каже да тај поздрав “коришћен почетком 1991. године онда када је на Хрватску извршена агресија и сви су га доживљавали као аутохтони и стари хрватски поздрав који у својој нарави и поруци носи племенито гесло које позива на одбрану и чување свога дома”.
Према томе, тврди, тај поздрав је чврсто везан за Домовински рат, а не за фашизам, нацизам и било какав шовинизам.
“Што се тиче Срба који су живели тада у Хрватској, морам рећи да они који су Хрватску прихватали као своју државу нису имали ништа против тог поздрава него су као и Хрвати, њих око 10.000 кренули у одбрану свога дома. А што су о том поздраву или било којем хрватском симболу мислили Срби (нажалост већина) који су се побунили против Хрватске државе почетком деведесетих, не треба ни причати, с обзиром на то да су уз помоћ ЈНА и четника из Србије окупирали једну трећину Хрватске, а притом учинили страшне злочине, разорили Хрватске градове и села”, каже Томпсон.
Упитан да ли се слаже да су Срби и Јевреји умрли у Хрватској под овим “симболичким поздравом”, Томпсон каже да не верује да су умирали ради симбола већ ради “болесних умова који су проводили сотонске планове”.
А на констатацију да се у Немачкој одређени изрази из времена Другог светског рата више не користе, јер су их фашисти компромитовали, Томпсон каже да није за поређење Немачка из Другог светског рата са Хрватском из Домовинског рата”.
Комунизам је, каже, побио на милионе људи.
“Био је злочиначки и геноцидан, а имао је исти симбол, црвену звезду петокраку као и антифашистички покрет и раднички покрет. За мене је симбол црвене звезде симбол страдања хрватског народа”.
Мишљење о Анти Павелићу Томпсон је желео да задржи за себе, а о песми "Јасеновац и Градишка стара", је рекао да није њен аутор и да је никада није отпевао.
“Та песма је подвала и по своме садржају потпуно супротна моме светоназору и идеологији којој припадам. Повезивање с том песмом за мене је увредљиво и одлучно одбијам такве подвале које имају за циљ само да ми наштете”, рекао је Томпсон.
На опаску да је текст те песме ионако одвратан, Томпсон се слаже и додаје да је то подвала хрватском народу и чиста измишљотина оних који по сваку цену хоће Хрвате да прикажу злочиначким, нехуманим и примитивним.
“А по неким сазнањима, ту подвалу је осмислила Југославенска тајна служба УДБ-а”, навео је Томпсон.
На инсистирање да ли то значи да је намонтирано, Томсон одговара потврдно.
“Ту прљаву подвалу су први пласирали Денис Латин и Александар Станковић, а касније су делии даље по другим медијима…”, додао је.
Данас, каже, на то гледа као на “акцију већих размера”, као покушај његове компромитације.