Родна кућа Јосипа Јелачића у рукама чувара успомене на чувеног Петроварадинца
Део родне куће бана Јосипа Јелачића у Петроварадину предат је на управљање фондацији, односно Заклади “Спомен-дом бана Јосипа Јелачића”, коју је основало Хрватско национално већа у Србији, симболичним, свечаним уручењем кључа.
Назвавши тај чин историјским тренутком за хрватску заједницу у Србији јер јој је након 75 година враћена кућа у којој је хрватски бан Јелачић рођен 16. октобра 1801.године, председница Хрватског националног већа у Србији Јасна Војнић нагласила је да је такав подухват био могућ само уз подршку Владе Републике Србије на челу са председником Александром Вучићем.
- Велики је ово догађај за хрватску заједницу, не само зато што ћемо у овим просторијама чувати успомену на бана Јелачића, него и зато што ће то бити простор на понос како Хрвата у Петроварадину, тако и Новог Сада, Срема, Војводине и Србије – рекла је Јасна Војнић. - Особеност овог подухвата огледа се у чињеници да смо родну кућу бана Јелачића добили на дар од Владе Србије, која је издвојила паре за њену куповину, што показује „да је дародавац велики јер дозвољва и раст других”. Желимо да кућа буде спона двеју држава. Њено свечано отварање планирано је на дан рођења бана Јелачића и тада ћемо не само пресећи врпцу, него и отворити ново поглавље у односима Србије и Хрватске.
Војнићева је истакла да је српска Влада крајем 2017. и почетком 2018. године издвојила у два наврата 600.000 евра за кућу. Највећи део те суме, како је рекла, употребљен је за куповину 256 метара квадратних у приземљу и стана на спрату од 68 кватратних метара, што је само део некретнине. Приземље је коштало 410.000 евра, а стан на спрату 130.000. Следећи корак је прикупљање документације за реконструкцију унутрашњости, коју би како је рекла Војнићева, требало да финансира Покрајинска влада, која је то и најавила. Додала је и да је иницијативу за враћање куће хрватској заједници пре 17 година покренуло Хрватско културно-просветно друштво „Јелачић” из Петроварадина, али да се због административних поступака, судског спора који је вођен са власником, реализација одужила.
Патријарх Јосиф Рајачић устоличио бана
Зграда у којој је рођен Јосип Јелачић 16. октобра 1801. године, грађена је од 1745. до 1747. и једна од најлепших барокних грађевина у Петроварадину. Јосипов отац Фрањо био је подмаршал аустријске царске војске и цео живот је провео на бојном пољу. По доласку у Војводину, где је послат да буде заповедник тврђаве, оженио се много млађом Аном Портнер. Јосип је у родитељској кући остао до осме године, пошто му је отац прекомандован у Загреб. Долазио је неколико пута после у Петроварадин, први пут непосредно пре револуције 1848, а други пут током револуционарних борби. Аустријски цар Фердинанд И Хабсбуршки именовао га је за бана Хрватске у Бечу 23. марта 1848, а у Загребу је 4. и 5. јуна организовано свечано устоличење. Након церемоније на Тргу свете Катарине, обред је настављен у цркви Св. Марка, а затим и у православној цркви светог Преображења, где је српски патријарх Јосиф Рајачић из Сремских Карловаца устоличио бана.
Управник Закладе „Спомен-дом бана Јосипа Јелачића” Горан Чаурић је казао јуче да је пред новооснованом Фондацијом велики посао и да је први корак на том путу уређење унутрашњости куће. Како је истакао, фасада је уређена, али унутра мора да се оспособи простор за функционисање и програме који су планирани да се у њему спроводе.
- Сигуран сам да ће ово бити једно лепо место унутар Петроварадина и прави пут да се хрватска заједница квалитетно интегрише у српско друштво - рекао је Каурић. – Објекат ће доживети одређене измене уз сагласност надлежног Завода за заштиту споменика културе. Надамо се да ћемо за годину имати простор у ком ће обитавати култура у ком ће све институције Новог Сада из те области моћи са нама да организују различите програме.
По плану, у кући треба да буде меморијални центар са музејском збирком, канцеларија подружнице Хрватског националног већа, а део ће. пре свега вински подрум, бити коришћен у туристичке сврхе и организацију разних манифестација.
З. Милосављевић