Лакша отплата свих зајмова сем стамбених и минуса
Извршни одбор Народне банке Србије усвојио је две одлуке како би се грађанима олакшали услови отплате одређених кредита.
НБС је донела Одлуку о допуни Одлуке о адекватности капитала банке и Одлуку о измени и допуни Одлуке о управљању ризиком концентрације по основу изложености банке одређеним врстама производа.
Од ступања на снагу прописа банке ће бити подстакнуте да дужницима понуде рефинансирање или промену датума доспећа последње рате потрошачких, готовинских и осталих кредита (који није стамбени кредит ни минус по текућем рачуну) одобрених до 18. марта 2020. године и то на додатних две године дуже у односу на тренутно важећи режим рокова отплате ових кредита (који подразумева рок отплате до 7 година у току ове године, до 6 година у току 2021. године, до 8 година за потрошачке кредите одобрене за куповину моторних возила невезано за годину).
НБС наводи у саопштењу да нови прописи представљају пажљиво одмерену реакцију Народне банке на могуће погоршање финансијског положаја грађана који су се задужили пре наступања ванредних околности изазваних пандемијом Ковид-19 по основу узетог потрошачког кредита (укључујући и потрошачке кредите одобрене за куповину моторних возила), готовинског или другог кредита (који није стамбени кредит ни минус по текућем рачуну).
Стимулисањем одобравања олакшаних услова отплате кредита становништву Народна банка Србије, како наводи, не одступа од подстицања праксе одрживог кредитирања и спречавања одобравања ненаменских кредита становништву на рокове који нису у складу с ризичношћу ове врсте производа и кредитном способношћу сваког појединачног дужника.
„Такође, на овај начин се умањују ризици од раста стопе проблематичних кредита у овом сегменту кредитирања у периоду након истека мораторијума, доприноси се ублажавању последица кризе у овој и наредној години и стварају се услови за креирање додатне потрошње физичких лица”, пише у саопштењу.
„Усвајање наведених одлука треба да допринесе олакшавању услова отплате кредита грађанима који су се суочили или ће се тек суочити са смањењем прихода или губитком посла, као и свим грађанима који, иако нису у финансијским потешкоћама, желе да своје неотплаћене обавезе према банци измире у нешто дужем временском периоду од иницијално предвиђеног”, наводи НБС.
Уважавајући ванредне околности које су наступиле у prеthodnom периоду, усвојеним новинама, како наводи НБС, банкама се отворају додатне могућности да у току ове и наредне године дужницима који су се задужили пре наступања ванредних околности понуде адекватне олакшице у вези са отплатом наведених кредита, а да се то не одрази негативно на показатеље пословања банке.
Наведене олакшице се могу понудити дужницима и у случају да је након рефинансирања, односно промене датума доспећа последње рате под условима предвиђеним новим прописима, кредитно оптерећење дужникових прихода (степен кредитне задужености) веће од 60 одсто.
Д. Млађеновић