Епидемиолошка ситуација у С. Македонији не иде у добром смеру
СКОПЉЕ: Професор политикологије на Универзитету "Ћирило и Методије" у Скопљу Ненад Марковић оценио је да тренутна ситуација у Северној Македонији није добра и да не иде у добром смеру ни са епидемиолошког, ни са друштвено-политичког становишта.
"У Македонији се нису поштовале препоруке за уздржавање од великих породичних скупова", каже Марковић за Танјуг и напомиње да поред поред албанских, односно већински муслиманских општина, велики број заражених и у "македонским" , Штип, Центар и Аеродром у Скопљу..
Он каже да је до погоршања здравствене ситуације и повећања броја новооболелих у тој држави последњих дана дошло из неколико разлога, од којих издваја неодговоран приступ становништва, недисциплину у придржавању мера надлежних током обележавање месеца Рамазана што, како каже, не би смело да доведе до даљег пораста анимозитета између две етничке заједнице, Македонаца и Албанаца.
Он указује и на још једну чињеницу - лош однос између државе и религиозних зајеница.
То је, како каже, довело и до одлуке да се отворе џамије "без да се консултује било ко" и да се одржи молитва у скопској џамији поводом Бајрама.
Одговарајући на питање о политичкој ситуацији у Македонији, каже да сматра као јако лоше што се још увек не састаје Собрање.
"Свакако, избори морају да се одрже у јулу или августу, без обзира на епидемиолошко стање. Почело је последњих дана да се говори о тзв. влади националног спаса, која би се суочила са пандемијом и која би решила велике економске проблеме и потом, припремила земљу за нормалне токове. Ипак, засад нема претераног ођека на ту идеју", напомиње Марковић.
Поводом иступа лидера албанске владајуће странке у Северној Македонији - ДУИ, Алија Ахметија да је дошло време да следећи премијер те земље буде етнички Албанац, Марковић истиче да Ахмети покушава да уцењује јер зна да ни СДСМ ни ВМРО-ДПМНЕ неће победити са великом разликом на изборима.
"Он покушава да повећа свој уцењивачки капацитет. Истовремено, проблем за могућег премијера Албанца из његове странке је тај што је добио ''шамар'' од других албанских опозиционих странака", које су га подржале 2017. године а само он политички профитирао.
"Сада су му поручили да престане да сања и да ''продаје'' популистичке тезе. А, то су учинили и водећи албански интелектуалци у Северној Македонији", прецизирао је Марковић.
Он објашњава да чак ни "македонске" странке немају проблем са тиме да премијер буде етнички Албанац, већ да је посреди то да је ДУИ предуго на власти и да, како казе, показује велики умор.
"У питању је странка према којој сви губе стрпљење. Данас је био занимљив наслов у новинама - да ДУИ отвара велика питања, али затвара своја врата за коалицијее. Оваквом или сличним изјавама дефинитвно смањује коалициони капацитет", закључио је Марковић.