ПОМОЋНИК МИНИСТРА ПРОСВЕТЕ: Ако настава на факултетима не почне до 15. априла, година ће бити изгубљена
БЕОГРАД: Од укупно 114 високошколских установа чији је оснивач Република Србије ради њих 37, односно 33 одсто, иако је тај број већи него 17. марта када је радило само 30 установа
Број је и даље мали и ако настава не почне најкасније 15. априла, изгубљено неће моћи да се надокнади, изјавио је данас помоћник министра просвете Александар Јовић.
Говорећи о томе шта држава ради и шта још може да уради да спаси акедемску годину он је за ТВ Прва рекао да је министарство у комуникацији са високошколским установама и да им шаље упутства на који начин могу да се организују.
"Апеловали смо више пута, и наша министарка и сви ми у Министарству просвете, и на студенте, али и на њихове професоре, декане и ректоре да смо сада у таквом тренутку да је академска година стварно угрожена и ако не кренемо 15. априла, ми више ни физички немамо довољан број недеља да надокнадимо све што је потребно", рекао је он.
Додао је да свако даље пролонгирање почетка рада доводи до тога да се више не угрожава само ова академска година, већ и следећа, јер како је рекао ова академска година може да се продужи само науштрб следеће што ствара додатне последице и по генерација које тек треба да се упишу.
Када је реч о могућностима надокнаде наставе истакао је да су високошколске установе аутономне и да самостално доносе своје студијске програме и начине на које ће их реализовати током године и навео да се размишљало и о увођењу хибридне наставе, како би се део теоријске наставе одрадио путем онлајн платформи које факултети имају.
Истакао је да има најава високошколских установа да оне да припремају своје планове надокнаде али да има и неодговорних изјава да се све може надокнадити ако се крене 5. маја, 20. маја.
"То стварно физички није могуће јер само да саберете колико треба да траје један семестар, колико је пропуштеног из претходног семестра, испитни рокови. На крају крајева, морамо да имамо на уму и сам процес учења. То није само да се знање испоручи и сутра ћемо на испит. Студент мора да савлада, понови, па тек онда да изађе на испит", рекао је он.
Што се враћања студентских школарина тиче рекао је да једна од новина у Закону о високом образовању, предвиђа да се студенту, који сам финансира своје студије, а студира на високошколској установи чији је оснивач Република Србија, враћа 50 одсто уплаћене школарине.
"Дакле, студент уплати школарину, а 50 одсто од тога за оне предмете које је студент први пут уписао, држава враћа назад. Ми смо осмислили заједно са колегама из Министарства финансија и са академском заједницом и начин на који то може да се оствари, односно путем студентских картица које смо увели крајем 2023. године. Те картице, поред тога што нуде различите погодности, везане су и за текући рачун у банци, за који студенти не плаћају одржавање рачуна, он је потпуно бесплатан за њих, и средства која треба да буду њима враћена, биће враћена управо на те рачуне. Студенти не треба да се пријављују за ово право, оно њима следи по закону", рекао је он.
Додао је да министарство комуницира са високошколским установама и да је завршена прва фаза која је подразумевала да се провере спискови самофинансирајућих студената и свих њихових података који се налазе у јединственом информационом систему просвете, да се уклоне сви недостаци како би сваки студент био регистрован на прави начин када подноси захтев за студентску картицу.
"Следећа фаза почиње данас. Установе треба да доставе одговарајуће податке о студентима који подразумевају управо износ школарине које је студент уплатио до 28. фебруара ове године, јер радимо пресеке два пута годишње. Један пресек јесте крајем фебруара месеца, исплата половине средстава које је студент уплатио до 28. фебруара иде до 15. априла", рекао је он.
Танјуг