few clouds
-1°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Програм Црвеног крста Новог Сада за превенцију трговине људима

24.05.2020. 22:42 22:44
Пише:
Фото: Црвени крст Новог Сада

Осим што је последњих шест година волонтер у Црвеном крсту Новог Сада, Немања Ковачевић је тренер и координатор Програма превенције трговине људима, који представља једну у низу активности које спроводи та хуманитарна установа.

Како је објаснио за наш лист, Црвени крст Србије је посветио пажњу превенцији трговине људима још 2005. године јер је то глобални феномен.

– Развили смо Програм који је усмерен на методу вршњачке едукације, када млади обучени волонтери одлазе у основне и средње школе и на факултете и одржавају информативне радионице по одобреном стандардизованом материјалу Црвеног крста Србије – каже Немања Ковачевић. – Тим програмом желимо да подигнемо свест јавности о томе да се трговина људима не дешава само негде у иностранству већ је распрострањена и код нас, те је битно да знамо како да се заштитимо од опасности и спречимо ризичне ситуације. Циљ сваке радионице је да се учесницима укаже на то да тај глобални феномен постоји и да свако од нас може постати жртва трговине људима. Подизање свести се огледа у представљњу ситуација у којима се свако може наћи сваког дана – одлазак на посао у иностранство или на неко путовање, коришћење интернета и слично – и приближавању чињенице да све то могу бити потенцијални ризици. Ипак је то, нажалост, још увек табу тема у нашем друштву, зато што се не говори довољно о томе и има доста предрасуда и одређених стереотипа.

По његовим речима, мотивационе радионице су прилагођене свим узрастима, а имају посебно развијене материјале за рад с најмлађима, док са старијим основцима прелазе на мало озбиљнију тематику. Са средњошколцима раде стандардизовану презентацију, која је поприлично интерактивна и има доста графика и видео-клипова, путем којих се објасни шта је то заправо трговина људима, који су то начини експлоатације и како се заправо она дешава. На самом крају се говори о изласку из тог ланца и проналазе се начини како деца могу да се заштите. 

– На терену обично раде два волонтера која су укључена у програм – казао је Ковачевић. – Сваке године у октобру спајамо обележавање Европског дана борбе против трговине људима с нашом локалном обуком, када нам долазе два гостујућа тренера, и упутимо позиве школама. Радили смо на свим образовним нивоима, а једне од најчешћих школа – учесница су основне школе „Прва војвођанска бригада” и „Ђорђе Натошевић”, затим су учествовале све гимназије у Новом Саду, као и Економска школа „Светозар Милетић”. Сарађивали смо и са Средњом пољопривредном школом у Футогу. Мислим да не постоји ниједна основна и средња школа у коју нисмо отишли барем једном.

До сада су, како каже, пре ванредног стања, одржали 40 радионица у Електротехничкој школи у року од две недеље, док су лане одржали 130 на територији града и тако информисали око 4.000 омладинаца.

– Деца схватају ту тематику јер смо радионице прилагодили њима и реакције које добијамо од њих су изванредне и потпуно другачије, не могу то да опишем речима – казао је Немања. – Оне су доста искрене и увидели смо  да деца памте, што је заправо циљ наших радионица. Битно нам је да свако дете, када оде кући, каже да је научило једну меру опреза. То је наш успех. Допадају им се радионице, константно добијамо позиве да се враћамо у школе и одржимо још једно предавање.

По Немањиним речима, последња радионица, коју су одржали пре неколико дана, разликовала се због тога што им је пандемија онемогућила директан рад предавача и групе, међутим, како се и академска и школска настава пребацила на дигиталне платформе, и они су успели да развију и прилагоде материјал који користе у редовним предавањима у интернет верзију. Била је намењена вршњачким едукаторима који су активно у том програму и који свакодневно спроводе радионице.

– Током последње онлајн радионице читали смо истините исповести жртава трговине људима из књиге „Осам прича” коју је објавила невладина организација „Атина” и заправо је циљ био сензибилисање самих волонтера, не би ли боље разумели кроз шта жртва пролази и какав је тај целокупан процес – поручио је наш саговорник. – Имамо доста јак тим, тренутно нас је 25 у оквиру програма, и очекујемо да ћемо након ове ситуације с пандемијом, од следеће школске године наставити тамо где смо стали, на  стари начин, а гледаћемо да у наредном периоду реализујемо онлајн радионице док траје ова школска година под оваквим условима.

Ко жели да се прикључи тиму, може се јавити у Црвени крст Новог Сада директно, у Пионирској 12, или путем телефона, сајта или „Фејсбук” стране. 

Уз Мишу и Машу лакше до знања

Како је објаснио Немања, на свакој радионици креће се с постепеним уводом и дискусијом о теми да би се видело на каквом су нивоу знања деца.

– За децу од првог до четвртог разреда имамо анимиране ликове Мишу и Машу, који су заправо вршњачки едукатори, тако да они, заједно с тим ликовима, пролазе кроз могуће ситуације и онда, користећи своју машту, схватају и повезују да се то што се дешава Миши и Маши заправо дешава и нама, у реалном свету – рекао је Ковачевић. – Након сваке ситуације имамо дискусију о узроцима и последицама, тачније о томе да ће  неки поступак довести до нечега позитивног, и обрнуто. Онда покушавамо да нађемо неко решење. Није конципирано само као сувопарно предавање, трудимо се да то буде интерактивно и да деца учествују што више. За више разреде имамо мало другачије радионице.

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар