Program Crvenog krsta Novog Sada za prevenciju trgovine ljudima
Osim što je poslednjih šest godina volonter u Crvenom krstu Novog Sada, Nemanja Kovačević je trener i koordinator Programa prevencije trgovine ljudima, koji predstavlja jednu u nizu aktivnosti koje sprovodi ta humanitarna ustanova.
Kako je objasnio za naš list, Crveni krst Srbije je posvetio pažnju prevenciji trgovine ljudima još 2005. godine jer je to globalni fenomen.
– Razvili smo Program koji je usmeren na metodu vršnjačke edukacije, kada mladi obučeni volonteri odlaze u osnovne i srednje škole i na fakultete i održavaju informativne radionice po odobrenom standardizovanom materijalu Crvenog krsta Srbije – kaže Nemanja Kovačević. – Tim programom želimo da podignemo svest javnosti o tome da se trgovina ljudima ne dešava samo negde u inostranstvu već je rasprostranjena i kod nas, te je bitno da znamo kako da se zaštitimo od opasnosti i sprečimo rizične situacije. Cilj svake radionice je da se učesnicima ukaže na to da taj globalni fenomen postoji i da svako od nas može postati žrtva trgovine ljudima. Podizanje svesti se ogleda u predstavljnju situacija u kojima se svako može naći svakog dana – odlazak na posao u inostranstvo ili na neko putovanje, korišćenje interneta i slično – i približavanju činjenice da sve to mogu biti potencijalni rizici. Ipak je to, nažalost, još uvek tabu tema u našem društvu, zato što se ne govori dovoljno o tome i ima dosta predrasuda i određenih stereotipa.
Po njegovim rečima, motivacione radionice su prilagođene svim uzrastima, a imaju posebno razvijene materijale za rad s najmlađima, dok sa starijim osnovcima prelaze na malo ozbiljniju tematiku. Sa srednjoškolcima rade standardizovanu prezentaciju, koja je poprilično interaktivna i ima dosta grafika i video-klipova, putem kojih se objasni šta je to zapravo trgovina ljudima, koji su to načini eksploatacije i kako se zapravo ona dešava. Na samom kraju se govori o izlasku iz tog lanca i pronalaze se načini kako deca mogu da se zaštite.
– Na terenu obično rade dva volontera koja su uključena u program – kazao je Kovačević. – Svake godine u oktobru spajamo obeležavanje Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima s našom lokalnom obukom, kada nam dolaze dva gostujuća trenera, i uputimo pozive školama. Radili smo na svim obrazovnim nivoima, a jedne od najčešćih škola – učesnica su osnovne škole „Prva vojvođanska brigada” i „Đorđe Natošević”, zatim su učestvovale sve gimnazije u Novom Sadu, kao i Ekonomska škola „Svetozar Miletić”. Sarađivali smo i sa Srednjom poljoprivrednom školom u Futogu. Mislim da ne postoji nijedna osnovna i srednja škola u koju nismo otišli barem jednom.
Do sada su, kako kaže, pre vanrednog stanja, održali 40 radionica u Elektrotehničkoj školi u roku od dve nedelje, dok su lane održali 130 na teritoriji grada i tako informisali oko 4.000 omladinaca.
– Deca shvataju tu tematiku jer smo radionice prilagodili njima i reakcije koje dobijamo od njih su izvanredne i potpuno drugačije, ne mogu to da opišem rečima – kazao je Nemanja. – One su dosta iskrene i uvideli smo da deca pamte, što je zapravo cilj naših radionica. Bitno nam je da svako dete, kada ode kući, kaže da je naučilo jednu meru opreza. To je naš uspeh. Dopadaju im se radionice, konstantno dobijamo pozive da se vraćamo u škole i održimo još jedno predavanje.
Po Nemanjinim rečima, poslednja radionica, koju su održali pre nekoliko dana, razlikovala se zbog toga što im je pandemija onemogućila direktan rad predavača i grupe, međutim, kako se i akademska i školska nastava prebacila na digitalne platforme, i oni su uspeli da razviju i prilagode materijal koji koriste u redovnim predavanjima u internet verziju. Bila je namenjena vršnjačkim edukatorima koji su aktivno u tom programu i koji svakodnevno sprovode radionice.
– Tokom poslednje onlajn radionice čitali smo istinite ispovesti žrtava trgovine ljudima iz knjige „Osam priča” koju je objavila nevladina organizacija „Atina” i zapravo je cilj bio senzibilisanje samih volontera, ne bi li bolje razumeli kroz šta žrtva prolazi i kakav je taj celokupan proces – poručio je naš sagovornik. – Imamo dosta jak tim, trenutno nas je 25 u okviru programa, i očekujemo da ćemo nakon ove situacije s pandemijom, od sledeće školske godine nastaviti tamo gde smo stali, na stari način, a gledaćemo da u narednom periodu realizujemo onlajn radionice dok traje ova školska godina pod ovakvim uslovima.
Ko želi da se priključi timu, može se javiti u Crveni krst Novog Sada direktno, u Pionirskoj 12, ili putem telefona, sajta ili „Fejsbuk” strane.
Kako je objasnio Nemanja, na svakoj radionici kreće se s postepenim uvodom i diskusijom o temi da bi se videlo na kakvom su nivou znanja deca.
– Za decu od prvog do četvrtog razreda imamo animirane likove Mišu i Mašu, koji su zapravo vršnjački edukatori, tako da oni, zajedno s tim likovima, prolaze kroz moguće situacije i onda, koristeći svoju maštu, shvataju i povezuju da se to što se dešava Miši i Maši zapravo dešava i nama, u realnom svetu – rekao je Kovačević. – Nakon svake situacije imamo diskusiju o uzrocima i posledicama, tačnije o tome da će neki postupak dovesti do nečega pozitivnog, i obrnuto. Onda pokušavamo da nađemo neko rešenje. Nije koncipirano samo kao suvoparno predavanje, trudimo se da to bude interaktivno i da deca učestvuju što više. Za više razrede imamo malo drugačije radionice.
I. Bakmaz