Ђукановић: Ц.Гора неће бити принесена на "жртвеник" Србије
Црногорски председник Мило Ђукановић рекао је да је Закон о слободи вериоисповести отворио питање опстанка Црне Горе и поручио да ће “све отето бити враћено држави”.
ЦЕТИЊЕ: Црногорски председник Мило Ђукановић изјавио је данас, поводом најновијих догађаја у тој земљи, да би Српска православна црква (СПЦ) да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој, што би, како је рекао, значило крај Црне Горе и њено "приношење" на жртвеник Србије.
"Је ли Црној Гори место у Европи или на другој страни", запитао је црногорски председник на конференцији за новинаре поводом две године од избора на ту функцију, која је одржана испред резиденције на Цетињу.
Ђукановић је рекао да је Закон о слободи вериоисповести отворио питање опстанка Црне Горе и поручио да ће “све отето бити враћено држави”.
“Свака неодлучност поводом стратешког курса кретања савремене Црне Горе значила би продужетак лутања, заостајања, вероватно и фаталног кашњења у потреби да постанемо део развијеног демократског света. Једино у том контексту видим и узавреле неспоразуме на тему односа Државе и Цркве”, рекао је Ђукановић.
Уз тврдње да је 2015, 2016. и с краја 2019, након усвајања Закона о слободи вероисповести било покушаја nasilnnog преузимања власти у Црној Гори, Ђукановић каже да је тај закон био искоришћен за покушај дестабилизације земље.
“Отпор СПЦ да врати оно што је отето и украдено од Црне Горе. Све што је стечено законито, срећно им било. Отето ће опет бити враћено Црној Гори. Закон је отворио питање опстанка Црне Горе. Амбиција преко одређених струкутра да преузму судбину Црне Горе у своје руке. А то би значио крај и приношење Црне Горе на жртвеник Србије. Не нудите нам ''окрвављене'' формуле за будућност Црне Горе и Балкана”, поручио је црногорски председник.
Уверава да ту није реч о закону, нити о имовини, јер и тај закон и укупна правна и демократска пракса, каже, данас свакоме, дакле и верским заједницама, обезбеђује поуздану имовинску заштиту пред националним и европским правосудним институцијама.
“Реч је о другом. Да ли је Црна Гора у стању да успостави владавину права која није само императив европске интеграције, него, превасходно нормалног и цивилизованог живота у нашој држави? Или, постоје субјекти друштва који имају ексклузивна права, као што је случај са СПЦ, која би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој? Прецизније, да ли је Црна Гора демократско мултиетничко друштво, или средњевековно теократско, српско, како нас подучавају црквени великодостојници. Да ли је Црној Гори место у Европи, тиме и у западној хемисфери, или на супротној страни?”, навео је.
Питање је, каже, и да ли Црна Гора треба да постоји, будући да је већ направила толико „погрешних“ избора у ових 14 година, или неко други треба да доноси одлуке у њено име.
“И не мање важно - треба ли Црна Гора да остане непоколебљива у одбрани тековина антифашизма, или ће прихватити самозване месије који нам се препоручују да мире живе и мртве? Да, ако добро читам, мире фашисте и антифашисте. Мој одговор је кристално јасан. Црна Гора није непромишљено изабрала. Наш избор је независност и сувереност. Наш избор је мултиетничност. Наш избор је европски систем вредности. Наш избор је НАТО као гаранција стабилности. Наш избор је заштита и афирмација људских права и слобода, укључујући и слободу вероисповести”.
Притом, свака верска заједница може бити само равноправна са другима и само део друштва, а не пандан држави.
“ И наш избор је заувек шта год видели у нашем окружењу - антифашизам као непролазна вертикала хиљадугодишњег црногорског трајања”, закључио је Ђукановић.