ЕУ против ”трке” са САД око вакцине за КОВИД 19
БРИСЕЛ: Поводом најава да су САД ”прве у реду” за добијање вакцине против КОВИД19 коју развија француска компанија ”Санофи”, из Брисела поручују да у питању није ”трка” и позивају администрацију у Вашингтону да се прикључи глобалним напориима у истраживању, производњи и дистрибуцији будуће вакцине.
Након најава француског фарамацеутског гиганта ”Санофи” да ће дати примат америчком тржишту приликом испоруке вакцине против КОВИД19, једном када вакцина буде развијена, из ЕУ стиже оштра критика.
Француско министрство финасија упозрава да је оваква одлука француске компаније ”неприхватљива” и поред чињенице да је истраживање вакцине делом финансирано од стране америчког Центра за биомедицинско напредно истраживање и развој.
Са друге стране, Брисел своју поруку упућује Вашингтону коме ово није први пут да покушава да финансијским средствима стекне право првенства на будућу вакцину против корна вируса.
”ЕУ инсистира на солидарности и блиској сарадњи као најефикаснијем одговору на КОВИД19.Вакцина против КОВИД19 требало би да буде опште јавно добро и да буде универзално доступна”, каже портпарол Комисије Стефан де Керсмакер.
У Бриселу подсећају да су на донаторској конфренцији организованој од стране ЕУ партнери широм света сакупили 7,4 милијарде евра како би се обезбедила глобална доступност вакцине, дијагностике и третмана за КОВИД19.
”На донаторској конфренцији учетвовало је 40 земаља широм света, а били су присутни и неки амерички учесници. Надамо се да ће се у овај глобални одговор укључити и америчка администрација”. наводе у Бриселу.
Додаје се да шта год САД буду одлучиле, ЕУ стратегија у погледу заједничке сарадње на глобалном одговору против пандемије КОВИД19 неће бити промењена.
На међународној донаторској конфренцији одржаној 4. маја у организацији ЕУ од великих светских играча нису учетвовале једно САД и Русија.
У Европској комисији кажу да су франсуској компанији ”Санофи”, поред помоћи коју добија од националних власти на располагању и наменски програми ЕУ за финасирање истраживања и развоја.
У ”Санофи” наводе да би у другој поливини 2020. године могло до дође до клиничких испитивања вакцине, која би, уколико се покаже успешна,могла да буде на тржишту у другој полобвини 2021. године.
Европска комисија је преко Европске инвестиционе банке у априлу обезбедила 80 милиона евра за немачку фрамацеутску компанију ”Кјурвак” која такође ради на истраживању вакцине против КОВИД19.
До оваквог ангажамана Брисела је дошло након извештаја немачких медија о настаојању америчкохг председника Доналад Трампа да код ”Кјурвака” обезбеди екслузивни приступ за евентуалну будућу вакину против КОВИД19.