ТОНС-ове приче о Новом Саду: Кенигштетлерова палата
Грађани, као и љубитељи Новог Сада, имају могућност упознавања Српске Атине из својих домова путем прича које редовно на свом сајту и друштвеним мрежама објављује Туристичка организација Новог Сада (ТОНС).
У сарадњи с ТОНС-ом, лист „Дневник” објављиваће њихове приче о архитектури града, подграђу Петроварадинске тврђаве, као и о знаменитим женама. Овог пута реч је о Кенигштетлеровој палате, која се налази на данашњем Тргу Марије Трандафил 7, у продужетку Пашићеве улице и у близини „Милетићеве” школе у Новом Саду. О једном од веома лепих објеката из прошлости нашег града, палати породице Кенигштетлер писано је на блогу ТОНС-а.
„Фабриканти из фамилије Кенигштетлер наручили су крајем 19. века пројекат палате за свој дом, која је временом постала статусни симбол за све Новосађане и у чије богатство није требало сумњати. Зграда се налази на продужетку једног од најстаријих градских праваца, некада Ћурчијске улице, а данас Улице Николе Пашића. Прелепо здање подигла је породица Кенигштетлер 1894. године у стилу историзма, док је име архитекте до данас остало непознато”, наведено је на блогу.
Како даље истичу, породица Кенигштетлер била је познато име у тадашњој привреди Новог Сада. Поседовала је фабрику винског сирћета и алкохолних производа, која се налазила у залеђу палате. Своје производе су, како описују на блогу, бучно рекламирали, а добитници су и многих признања за квалитет на изложбама у Бечу, Прагу, Линцу, Апатину...
„Иако је била богата, породица Кенигштетлер је своју породичну кућу подигла далеко од вреве Главне улице, а по свему судећи, нису нимало погрешили у избору локације. На истој страни улице већ тада је постојала Српска народна школа („Милетићева”), док је на тргу поред монументалног каменог крста, увек била гужва и врева на ондашњој Житној пијаци. Прекопута, на углу Темеринске и Кисачке улице, најпривлачније је било окупљање у правој народној кафани 'Tri круне'. Све то је погодовало предузимљивим Кенигштетлеровима да пласирају производе из своје фабрике”, дочарано је на поменутој страници.
Како даље наводе на ТОНС-овом блогу, палата данас нема стамбену намену и у власништву је једне компаније, док је породица Кенигштетлер у Другом светском рату, као и многи други Јевреји, трагично страдала у Новосадској рацији 1942. године, али и у злогласном Аушвицу.
Више оваквих прича заинтересовани могу прочитати на сајту ТОНС-а (новисад.травел).
К. И. И.
Извор: Станчић, Д., Нови Сад од куће до куће 2, Студио „Бечкерек”, Нови Сад, 2017.