TONS-ove priče o Novom Sadu: Kenigštetlerova palata
Građani, kao i ljubitelji Novog Sada, imaju mogućnost upoznavanja Srpske Atine iz svojih domova putem priča koje redovno na svom sajtu i društvenim mrežama objavljuje Turistička organizacija Novog Sada (TONS).
U saradnji s TONS-om, list „Dnevnik” objavljivaće njihove priče o arhitekturi grada, podgrađu Petrovaradinske tvrđave, kao i o znamenitim ženama. Ovog puta reč je o Kenigštetlerovoj palate, koja se nalazi na današnjem Trgu Marije Trandafil 7, u produžetku Pašićeve ulice i u blizini „Miletićeve” škole u Novom Sadu. O jednom od veoma lepih objekata iz prošlosti našeg grada, palati porodice Kenigštetler pisano je na blogu TONS-a.
„Fabrikanti iz familije Kenigštetler naručili su krajem 19. veka projekat palate za svoj dom, koja je vremenom postala statusni simbol za sve Novosađane i u čije bogatstvo nije trebalo sumnjati. Zgrada se nalazi na produžetku jednog od najstarijih gradskih pravaca, nekada Ćurčijske ulice, a danas Ulice Nikole Pašića. Prelepo zdanje podigla je porodica Kenigštetler 1894. godine u stilu istorizma, dok je ime arhitekte do danas ostalo nepoznato”, navedeno je na blogu.
Kako dalje ističu, porodica Kenigštetler bila je poznato ime u tadašnjoj privredi Novog Sada. Posedovala je fabriku vinskog sirćeta i alkoholnih proizvoda, koja se nalazila u zaleđu palate. Svoje proizvode su, kako opisuju na blogu, bučno reklamirali, a dobitnici su i mnogih priznanja za kvalitet na izložbama u Beču, Pragu, Lincu, Apatinu...
„Iako je bila bogata, porodica Kenigštetler je svoju porodičnu kuću podigla daleko od vreve Glavne ulice, a po svemu sudeći, nisu nimalo pogrešili u izboru lokacije. Na istoj strani ulice već tada je postojala Srpska narodna škola („Miletićeva”), dok je na trgu pored monumentalnog kamenog krsta, uvek bila gužva i vreva na ondašnjoj Žitnoj pijaci. Prekoputa, na uglu Temerinske i Kisačke ulice, najprivlačnije je bilo okupljanje u pravoj narodnoj kafani 'Tri krune'. Sve to je pogodovalo preduzimljivim Kenigštetlerovima da plasiraju proizvode iz svoje fabrike”, dočarano je na pomenutoj stranici.
Kako dalje navode na TONS-ovom blogu, palata danas nema stambenu namenu i u vlasništvu je jedne kompanije, dok je porodica Kenigštetler u Drugom svetskom ratu, kao i mnogi drugi Jevreji, tragično stradala u Novosadskoj raciji 1942. godine, ali i u zloglasnom Aušvicu.
Više ovakvih priča zainteresovani mogu pročitati na sajtu TONS-a (novisad.travel).
K. I. I.
Izvor: Stančić, D., Novi Sad od kuće do kuće 2, Studio „Bečkerek”, Novi Sad, 2017.