Кисић Тепавчевић: Физичка дистанца дала резултате упркос потцењивању
На светском нивоу од Ковид-19 око 250.000 људи је умрло, али то је много мањи број људи него што сваке године премине од грипа, али разлика у односу на грип је та што је била толико велика брзина ширења вируса рекла Дарија Кисић Тепавчевић
БЕОГРАД: Када смо на почетку епидемије рекли да је физичка дистанца главна борба са вирусом, наишли смо на питања да ли је могуће да у 21. веку не можете да кажете ништа паметније и боље, каже заменица директора Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић, истичући да се такав метод удаљавања једних од других, упркос бројним потцењивањима, показао као ефикасна мера.
"Такође, да ли нас је ова пандемија подсетила колико је важно прање руку, од почетка је суштина у нашем понашању", нагласила је Кисић Тепавчевић.
Напоменула је да се цео свет суочио са вирусом који му није био познат и на који су сви осетљиви, али исто тако, наглашава да је чињеница да Ковид-19 више није у потпуности непознат, као и да ће се у будућности на светском нивоу радити анализе о стицању степена имунитета.
"На светском нивоу од ковид-19 око 250.000 људи је умрло, али то је много мањи број људи него што сваке године премине од грипа, али разлика у односу на грип је та што је била толико велика брзина ширења вируса, велика осетљивост популације и податак да немамо вакцину", рекла је Кисић Тепавчевић на ТВ Прва, уз подсецање да су сада примарне опште мере превенције.
Истакла је да сада сматра да је свима јасно да је такав приступ кључан у даљој борби са вирусом.
Како каже, садашњи ток и гашење епидемије указују да је посао добро урађен, али подвлачи да је број преминулих итекако болан за све.
Др Дарија Кисић Тепавчевић, члан државног Кризног штаба за борбу против корона вируса, струка, препоручује старијима да се пазе, мање крећу, држе дистанцу, али није прецизирала да ли се и када забрана укида.
"Неки су заборавили да је паралелно са увођењем ванредног стања проглашена епидемија од великог јавног здравственог значаја. Само проглашење епидемије, што се није десило много пута у историји, значи да постоје могућности да се уводе одређене мере за категорије људ који су под највећим ризиком. То значи да би се практично могла задржати, у зависности од епидемиолошке ситуације, већина мера. Али неће бити забране, биће само стручна препорука, са тачно образложеним разлозима због чега је то тако", рекла је Кисић за Прву тв.