Кисић Тепавчевић: Апелујем на још мало стрпљења
БЕОГРАД: Полицијски час за време првомајских празника је препорука струке заснована на медицинским доказима и искуствима других земаља, зато, каква год била одлука државног врха о дужини полицијског часа за викенд апелујем да будемо стрпљиви, поручила је данас епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић.
"Без обзира каква ће бити одлука државног врха, апелујем да се стрпимо још мало и да се понашамо као и prеthnodnih дана, јер извесно је да видимо крај овог епидемиолошког тока", рекла је Кисић Тепавчевић.
Каже да нам је таква дисциплина потребна како бисмо стекли колективни имунитет и како бисмо ушли спремнији у неке будуће дане.
"Знам да смо доста били затворени у кућама у prеthodnom период, пожелили смо се дружења, излазака и лепог времена и знам да ником од нас није пријатно нити са великим одушевљењем прихвата затварање у кућама, али, апелујем, стрпимо се још мало", рекла је Кисић Тепавчевић.
Упитана да ли је одлука о забрани кретања за 1. мај коначна, Кисић је рекла да то не зна, али понавља апел да, каква год одлука била, чак и ако се тренутна промени, сви буду стрпљиви још мало.
"Да будемо стрпљиви, да пронађемо снаге у себи да издржимо још мало јер је сигурно да излазимо полако и да је ово почетак краја", рекла је Кисић.
Она је истакла да би било добро да се још неко време сви стрпе, јер и када буде укинут полицијски час, у неком блиском временском периоду, и када све буде доступно, треба сви да се понашамо одговорно и смањимо сопствени ризик за настанак инфекције.
"Колико год да је епидемилошки ток повољан, морамо да будемо свесни чињенице да вирус циркулише у популције и да може да пронађе пут до осетљивих особа", упозорила је Кисић Тепавчевић.
Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић истакла је данас да не зна да објасни како је унет вирус корона у геронтолошке центре које чува војска.
Кисић је, на питање како је могло доћи до уласка инфекције, пошто је министар одбране Александар Вулин рекао да војска чува геронтолошке центре, одговорила да "не зна ни она то да објасни".
Упитана да ли је Кризни штаб добио усмену или писану забрану да објављује податке о броју инфицираних војника, пошто је министар одбране рекао да је то тајна, Кисић је указала да се, када износе бројеве оболелих и умрлих, то односи на све грађане наше земље.
"Осим категорије здравствених радника, која је битна због аспекта функционисања здравствене службе, ни за једну другу категорију нисмо износили појединачне податке", рекла је Кисић-Тепавчевић.
Указала је да, ако су потребни специфични подаци за баш тај сегмент, новинари треба да се обрате Министарству одбране.
Директор Инфективне клинике КЦС Горан Стевановић указао је да не зна ни за какву усмену или писану забрану изношења података о инфицираним војницима.
До сада је преминуло више од 30 особа заражених корона вирусом у Геронтолошком центру у Нишу, саопштила је данас епидемилог Дарија Кисић Тепавчевић.
Како је истакла, и тај податак говори о високој стопи смртности у тој популацији.
Од шест особа које су данас преминуле, четири су из Геронтолошког центра у Нишу, додала је Кисић.
Истраживања показују да је до уношења инфекције у старачки дом ушла после увођења строжих мера контроле и забране посета у тим установа, каже Кисић.
"Уочавамо исте обрасце понашања у тим установама где је потврђено присуство вируса, а то је могло и требало да се спречи. Могуће је да се радило о недозвољеној посети том дому или да се радило о запосленима'', рекла је Кисић.
Према њеним речима, већина корисника тог центра на самом почетку када је потврђено да су позитивни није имала никакве симптоме или је имала благе облике болести и то је разлог зашто су сви транспортовани у КЦ Ниш.
Истиче да су придружена обољења довела до таквог смртног исхода.
"Највећа жаришта су управо у оним местима где се ширење вируса открије у установама за смештај старих лица. То је нешто што значајно мења епидемиолошку слику у земљи", указала је Кисић.
Епидемија, наиме, јењава у готово свим деловима земље, осим мањих скокова у броју заражених, нарочито у местима где је вирус “ушао” у домове за старе.
Из Дома за старе у Неготину у КЦ Ниш је транспортовано 47 заражених корисника и запослених и тамо је, навела је Кисић, извршена тријажа, а након тога је њих 37 смештено у ковоид болницу у Сокобањи, а седморо је остало у КЦ Ниш, док је троје транспортовано у Ковид болницу у Нишкој бањи.
Она је потврдила и да се као ново жариште појавила општина Власотинце.
Епидемиолог др Дарија Кисић Тепавчевић каже да има смисла да пензионери могу викендом да имају неки други термин за излазак напоље, а не само после 18 сати, те да би то питање могло да се покрене на Кризном штабу.
Упитана због чега пензионери могу напоље викендом тек после 18 сати, када су тада сви у кућама цео дан, Кисић је рекла да то има смисла током викенда.
“Можемо то питање да поставимо на Кризном штабу, за реевалуацију термина током викенда. Али, свакако следи период када ће да буде све више времена када ће и пензионери моћи да се враћају постепено својим животним активностима”, рекла је Кисић.
Упитана да ли може да се утврди и “хуманији” термин за куповину када је реч о пензионерима, Кисић је рекла да се и то питање може поставити на Кризном штабу.
На питање да ли ће записници са седница Кризнг штаба бити доступни јавности, директор Инфективне клинике КЦС др Горан Стевановић рекао је да је то питање за Владу Србије, чији је Кризни штаб орган, те да правно тумачење закона не би требало да се очекује од епидемиолога.